E merkure, 22.05.2024, 03:19 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: O, mjerë ne!

E marte, 28.12.2021, 03:10 PM


O, mjerë ne!….

Shkruan Fahri Xharra

Në serialin e shkrimeve që do të pason në ditë e ardhshme do të ballafaqohemi me shkrimet sllave dhe mohimin e tyre të çdo gjëje shqiptare duke filluar nga historia, veshjet, muzika dhe autoktonia e jonë në këto anë ku jetojmë me dhjeta mijëra vjet.

Është për të ardhur keq që të thirrurit në këtë lëmi ose heshtin ose shkojnë krahas shkrimeve sllave.

Shqiptarëve të Kosovastanit ,Albanistanit dhe atij grumbulli të vogël që ka mbetur rreth Tetovës desha t`iu rikujtoj se falë vetvetes ( po e bojmëtabirë me gojën tonë) , “shkencëtarët” sllav të Maqedonisë na e paskan “zbuluar” që gjuha shqipe qenka përzierje e katër gjuhëve (?????????????????????????: ??????, ?????????, ????????-??????? (??????????) ? ??????????) pra asaj greqishte , rumune,tataro-turke dhe sllave.

T`iu them të drejtën se ta kisha ditur këte , “tybe” me ju ngacmue ndonjë herë. Po juve të Tetovës , Kumanovës dhe Shkupit vetëm pak me iu përmendur turkun doni me na i nxjerrë sytë , si nuk ju paska tronditur shkrimi i ???????????????? – “ Gjuha shqipe përbëhet nga katër gjuhë “ ( “ ???????????????? (????????) ?????????????????????????????” ( variantin në gjuhën sllavo – maqedone nuk e gjeta )” Pra,shkrimi i këtij far` doktori RistoIvanovsaki , qenka gati i njëjtë me ato shkrime që i gjejmë në Albanistan dhe Kosovastan “ ?????????????????? (???. ????????) ???? 90% ????, ? ???????????? 10%, ???????????????????????? ? ????????????????????????????????, ???????????????????????.” ( shqiptarët që jetojnë jashtë Shqipërisë janë 90% Gegë dhe 10% ” Shiptari Toske”. dhe kështu ata nuk merren vesh ndër veti ) Autori sllav na e thotë: “???????????????????????????????????????????????????????????????, ????? 1180 ????????-???????, 1420 ????????? , 840 ?????? ? 540 ??????????????.“ (qenkan 400 fjalë indoeuropiane, 1180 tataro-turke, 1420 rumune , 840 greke dhe 54o sllave ; pra kjo qenka “?????????????????????? “ ( gjuha artifiacialeshiptarski ).

Medet për ne ! Edhe kjo miq të dashur , ju të kosovarishtës dhe ndarjes së gjuhës  Gati harrova shqip : “Përfundimi i dr.RistoIvanovskit – autorët shqiptar janë gënjeshtarët më të mëdhenj. Shqipëria ka qenë dhe është edhe sot 100 % sllave. Aspak e çuditshme që aty nuk kishte shkolla shqipe (?????????????? ) deri në vitin 1924 , të cilat më vonë i hapen vendet katolike si Italia dhe Austria. Shqipëria ishte edhe pjesë e Vatikanit në luftën kundër ortodoksisë sllave, luftë e cila vazhdon edhe sot. Për këtë duhet që ne sllavët të bashkohemi jo vetëm për veti por edhe për mbrojtjen e ortodoksisë pravosllave. (: “???????? – ?????????????????????????????. ?????????????? 100% ????????? ? ??????? ? ???????????????????????????????. ???????. ?????????????? – ?????????????? ? ??????????????????????? 1924, ? ????????????????????????????????????? ? ????????. ???????????????????????????? ? ??????????????????????, ??????????????????????????????????, ? ?????????????. ?????????????????. ?????????????????????????? ? ?????????????????? ? ????????????????.”(111116 )

Historikisht, fatkeqësia e jonë e madhe ka qenë, që nuk kemi dijt të zgjedhim mikun.  e ende vazhdojmë me të njëjtën fatkeqësi. Të bardhës i kemi thënë e zezë dhe të zezës e bardhë. Athua pse? Fatkeqësia edhe më e madhe ka qenë të bindurit tonë në atë që na është thënë,  e kjo si rrjedhojë e mosdijes sonë, mos shkollimit tonë.    Lëvizjet kanë qenë të kufizuara, e me një kufizim të tillë, deomosnjëriu i ynë i ka zënë besë krejt se çka iu është thënë. A na janë spjeguar  drejt gjërat? A na është spjeguar drejtë historia e jonë?  Feja, a na është spjeguar drejt,  të cilës iu kemi veshur me shekuj? Po historia ? Kush ishin ata  që e përhapnin fenë, qëllimet e tyre? Pse më duhej mua, apo babit tim, apo gjyshit tim t`i bindemi diçkafit,  e cila ishte për ne e largët e paprekshme?  Pse unë ashtu i pafajshëm që isha, gjithmonë të rrija me një dro, se diçka do të më ndodhë? Pse,  ne nuk guxonim të qeshnim dhe të kënaqeshim me  kënaqësinë e bisedës qesharake që bënte  t`i harrosh hallet? Por duhej menjëherë të kërkonim ndihmën e zotit që të na sjellë fat mbas gjithë asaj qeshjeje.  

Të gjitha pyetjet e kanë përgjigjenjëjte:Mosinformimi.!

Po sot? Sot kur, mundësia e informimit është shumë e madhe, kur mundësia e mësimit është shumë e madhe në krahasim me atë se çka kemi mundësi të lexojmë, të shohim, dhe të ballafaqohemi, biejmë pre e mos shpjegimit të drejtë apo më mirë të themi  pre e mashtrimit.

Kjo ka ber që serbë e kishin të lehtë manipulimin me ne.

O, mjerë ne!

Fahri Xharra, 28.12.21

Gjakovë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora