E shtune, 25.05.2024, 03:47 PM (GMT+1)

Faleminderit

Osman Stafa: Mirënjohje përjetë njeriut që vrau frikën në emër të Lirisë

E diele, 12.09.2021, 02:49 PM


Mirnjohje përjetë njeriut që vrau frikën në emër të Lirisë

Nga Osman Stafa

Sot është përvjetori i vrasjes së heroit të demokracisë Azem Hajdari, përvjetori i vrasjes së njeriut që mposhti frikën, përvjetori i të riut që i dëshmoi popullit mbarë se ata mund të jetonin në liri dhe se liria ekziston. Azem Hajdari është një ndër themeluesit e Partisë e Demokratike, dhe për këtë Partia Demokratike e nderon dhe e kujton kontributin e tij të paepur në shërbim të vendit, kombit dhe demokracisë.

Azem Hajdari ishte dhe mbeti tribun i lirisë dhe fjalës së lirë, trim dhe i palëkundur në idealet e tij deri në momentet e fundit të jetës. Ai i mbeti besnik idealeve të vetë të larta derisa dora kriminale e shtetit e ndau nga jeta.

Partia Demokratike në Durrës kujton dhe nderon kujtimin e heroit të demokracisë Azem Hajdari. Idealet e tij dhe të studentëve të tjerë të Dhjetorit ’90 do të vazhdojnë të mbeten aktuale edhe për vitet që do të vijnë, në përpjekjet e Partisë Demokratike për të ndërtuar vendin dhe Durrësin demokratik dhe evropian.

https://www.facebook.com/osman.stafa.3(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Lekë Mrijaj: Në kujtim të veprimtarit Nikollë P. Mrijaj Hasan Hasanramaj: Nëna Terezë e motrat e saja dhanë gjithçka për njeriun skamnor Mevlud Buci: Lum ç’sokola ka le Lura, si Mark Ndreca, burrë mbi burra Sadik Bejko: Sherif Merdani - Askush nuk do të kthehet në vendin e fatkeqësisë Albert Vataj: Kastriot Dervishi, zëri i fuqishëm i të vërtetave Nue Oroshi: Edhe një shkëmb i fortë i Arbërisë iu shkëput tokës së Dardanisë Prend Buzhala: Homazh për Kolë Berishën Lekë Mrijaj: Prof. Pal Canaj, një emër i spikatur në rrafshin intelektual Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë rapsodi i ditëve tona, Demir Krasniqi Dorian Koçi: 17 gushti shënon helmimin e martirit të kombit, Petro Nini Luarasit Fran Gjoka: Regjina Zefaj, një nënë e shkëlqyer, një bashkëshorte model, një profesioniste e rrallë Jahja Drançolli: Një humbje e pakthyeshme e madhështisë së vërtetë! Albert Vataj: Havzi Nela, martiri i fjalës së lirë Bajram Çeliku: 200 vjetori i lindjes të Komandant - Gjeneralit me kësulë të bardhë Emin Çeliku Kastriot Dervishi: Kosova të nderojë Dom Shtjefën Kurtin dhe jo adhuruesit e vrasësve të tij Ilir Çumani: Atdheu i mban ne? gji dinjitare?t stoik si ti...! Vilhelme Vrana Haxhiraj: Uran Kostreci, i fundmi autor i sonetit, u nda nga jeta Bedri Tahiri: Shotë Galica dhe hilet e jetës Idriz Zeqiraj: Përkujtesë për Teki Dervishin, mjeshtrin e letrave Gjekë Gjonaj: Malësia përherë do ta kujtojë mjekun e saj të përkushtuar Abedin Axhoviqin

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora