E premte, 21.06.2024, 06:58 PM (GMT+1)

Faleminderit

Jahja Drançolli: Një humbje e pakthyeshme e madhështisë së vërtetë!

E enjte, 12.08.2021, 06:54 PM


"Një humbje e pakthyeshme e madhështisë së vërtetë"!

Në përvjetorin e dytë të vdekjes së dijetarit me famë botërore të studimeve kroate dhe ilire!

Nga Jahja Drançolli

Akademik Profesor Radoslav Kati?i?, vdiq në Vjenë më 10 gusht 2019. Në një nga veprat e tij monumentale, ai i kushtoi vëmendje të veçantë gjuhëve paleo-ballkanike, veçanërisht ilirishtes, dhe në këtë kontekst konstatoi se gjuha arbërore-shqipja rrjedh nga ilirishtja ...!

Kati?i? u bë i njohur për studimet e tij në fushën e filologjisë klasike, onomastikës ilire dhe bizantine, duke u zgjeruar më vonë në fushën e tij të studimeve indoevropiane, përkatësisht paleo-ballkanike. Ai ishte anëtar i Akademisë Kroate të Shkencave dhe Arteve, Akademisë Austriake të Shkencave, Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Akademisë Norvegjeze.

Kati?i? lindi në Zagreb në vitin 1930, ku filloi karrierën e tij shkencore (Fakulteti Filozofik). Këtu, ai punoi nga viti 1954 deri në 1977, ku filloi të mësojë sistematikisht gjuhësinë sanskrite dhe paleo-ballkanike dhe më vonë atë krahasuese indoevropiane. Që nga viti 1977 ka qenë Profesor i Filologjisë paleo-ballkanike në Universitetin e Vjenës.

Profesor Katicic ishte autor i pesëmbëdhjetë librave dhe 400 diskutimeve, artikujve, eseve, rishikimeve të librave dhe veprave të tjera. Punimet e tij më të rëndësishme në fushën e albanologjisë janë: "Gjuhët e lashta të Ballkanit" (Hagë-Paris: Mouton, 1976, dhe ribotim 2012: Walter de Gruyter, Bestsellers rank). Në këtë vepër monumentale ai i kushtoi vëmendje të veçantë ilirishtes dhe në këtë kontekst gjuhës arbërore-shqipe për të arritur në përfundimin se gjuha arbërore-shqipe rrjedh nga ilirishtja, një çështje që trajtohet në këto kapituj: Shtresa gjuhësore para greke (faqe, 39 -97), Epir (120-127), Kompleksi ilir (154-177), Studime të fundit në antroponiminë ilire (178-183), Origjina e shqipes (184-189). Ndërsa, në kapitullin kushtuar origjinës së arbër-shqiptarëve thuhet: “Në natyrën e provës asgjë nuk është paraqitur deri më tani (1976) lidhur me origjinën trake të gjuhës shqipe [...]. E vetmja gjë që mund të bëjmë tani është të jemi mendjehapur, duke pasur parasysh këtë debat se barra e provës bie mbi ata që mohojnë origjinën ilire të shqipes."

Në veprën tjetër monumentale të titulluar, "Illryricum Mythologicum" (Zagreb, botuar nga shtëpia botuese Antibarbarius, 1995), zona ilire u nda në zonë liburniane, panonike dhe origjinale ilire (Illyri proprie dicti). Në këtë vepër voluminoze (482 faqe), të cilën një studiues i klasit botëror do ta quante një vazhdim i denjë i veprës së Farlati-t, "Illyricum sacrum", autori i afrohet problemeve qendrore të shkencës ilire si: zona e Danubit dhe Adriatiku sipas epikës së Apollonit nga ishulli Rod; Illyricus fluvius; Jonit Ilir; Ishujt Liburnian sipas autorëve të lashtë; Iliro-Apenninica; Enkelejëve; Antenorët në Adriatik, etj. Vëmendje tërheq këtu veçanërisht studimi kushtuar Jonit Ilirik, ku autori që i referohet Strabonit dhe Apianit, burime të rëndësishme të antikitetit tregojnë se deti Jon e ka marrë emrin nga ishulli ilir Isa (Vis) në Dalmaci (Strabo), ndërsa sipas Apianit, Epidamni (Durrës), mban emrin e mbretit ilir Epidamnos. Në këtë kontekst ai shpjegon emrin e Dion Jonit (Ionio), i cili vjen nga emri i mbretit ilir Dyrrhachium (Durrës), nipi i Epidamnusit. Duke iu referuar gjithnjë burimeve në fjalë, mësojmë se Dyrrhachium pasi u sulmua nga vëllezërit e tij, bëri një marrëveshje me Herkulin që vrau aksidentalisht Jonin, vëllain e Dyrrhachium, për ta hedhur trupin e tij në det, dhe për ta emëruar sipas emrit të tij, Deti i Jonit. Prandaj, Profesor Kati?i? ka arritur në përfundimin se Joni është ilir, ndërsa kolonizatorët grekë adhuronin jo vetëm emra të shquar ilirë, por edhe pellazgë. Përveç veprave të përmendura më lart, Profesor Kati?i? dallohet edhe nga disa studime, ese dhe diskutime që i referohen albanologjisë!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Albert Vataj: Havzi Nela, martiri i fjalës së lirë Bajram Çeliku: 200 vjetori i lindjes të Komandant - Gjeneralit me kësulë të bardhë Emin Çeliku Kastriot Dervishi: Kosova të nderojë Dom Shtjefën Kurtin dhe jo adhuruesit e vrasësve të tij Ilir Çumani: Atdheu i mban ne? gji dinjitare?t stoik si ti...! Vilhelme Vrana Haxhiraj: Uran Kostreci, i fundmi autor i sonetit, u nda nga jeta Bedri Tahiri: Shotë Galica dhe hilet e jetës Idriz Zeqiraj: Përkujtesë për Teki Dervishin, mjeshtrin e letrave Gjekë Gjonaj: Malësia përherë do ta kujtojë mjekun e saj të përkushtuar Abedin Axhoviqin Pashk Alia: Fran Gjoka - Një figurë esenciale në mësuesi dhe gazetari Nue Oroshi: 75 vjet nga rënia heroike e komandantit legjendar Kapidan Mark Gjon Markut Fran Gjoka: Zojë Zefej, një emër i njohur dhe i nderuar i mjekësisë lezhjane Bedri Tahiri: Shukri Qorri (1972-1999) Bedri Tahiri: Shukri Qorri (1972-1999) Nue Oroshi: Jetullah Islami njëri nder kushtrimtarët e parë të lirisë se Kosovës Ibrahim Kabili: Për mësuesin, studiuesin dhe intelektualin e mirnjohur, Fran Cara Gjekë Gjonaj: Gjon Gjonaj, misionar i arsimit shqip Gjekë Gjonlekaj: Kolë Miri Dedvukaj, simboli i besës dhe burrnisë Malësore Nue Oroshi: Kujtesë për Adem Jasharin, luftëtarin që i mësoi komandantët se si të luftohet Gani I. Mehmeti: Aziz Nishori, simbol i “Prindi & Fëmiu” Hysen Kobellari: Isuf Luzaj - atdhetari i ditur, mësuesi i filozofëve të së ardhmes

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora