E shtune, 13.07.2024, 10:23 PM (GMT+1)

Faleminderit

Ilir Çumani: Atdheu i mban ne? gji dinjitare?t stoik si ti...!

E hene, 12.07.2021, 09:29 PM


Elez Biberaj interviston Uran Kostrecin, 1993

ATDHEU I MBAN NE? GJI DINJITARE?T STOIK SI TI….!

NGA ILIR ÇUMANI

Shuhet URAN KOSTRECI, nje? nga Simbolet me? domethe?ne?se e me? stoike te? rezistence?s antikomuniste ne? vendin tone?, antikonformisti me? i pashembullt i regjimit te? diktature?s ne? Shqipe?ri dhe jo vete?m; por, edhe i regjimit te? nje? sistemi te? degraduar e korruptiv demokrature qe? e maskoi ke?te? periudhe? 30 vjec?are ne? eme?r te? Lirise?, me tisin dhe vellon e te? ashtuquajture?s: “DEMOKRACI”. Njeri i menc?ur dhe i duruar deri ne? dhimbje proverbiale, Ai nuk be?ri asnje?here? kompromis me te? keqen, nuk pretendoi kurre? privilegje te? pamerituara ne? eme?r te? se? shkuare?s se? tij tragjike si i pe?rndjekur politik, ashtu sic? be?ne? ne? me?nyre? te? pape?rmbajtur dhe deri ne? pangope?si shume? prej te? ngjashme?ve te? tij dhe jo vete?m. Me indiferentizmin dhe shpe?rfilljen qe? e karakterizonte, e qe?sendiste demagogjine? dhe kurthet e ngritura skutave te? erre?ta te? politike?s konfliktuale te? dite?s ne? eme?r te? pushtetit dhe te? abuzimit me pushtetin! Nje? Ithtar i paepur i Lirive dhe te? Drejtave te? Njeriut, i idealeve qe? Ai u kushtoi plot 23 vite privacioni ne? burgjet politike, Ai kishte nje? fuqi te? pashterrshme shpirte?rore, nje? vitalitet dhe force? te? madhe karakteriale qe? e mbante te? forte? ne? ke?mbe? dhe sfidonte c?do hipokrizi e fallsitet te? atyre qe? me tam tamet e propagande?s u binin c?do dite? borive te? antikomunizmit edhe tani pas 3 dekadash, duke marre? peng Lirine? e shqiptare?ve pe?r te? cile?n Ai dhe shume? si Urani luftuan me jete?n qe? c?dokush ta ge?zonte ate? i lire?. Nga biseda te? ndryshme me te?, atje ku pinte kafe c?do dite? dhe shkruante publicistike?n memuaristike te? sage?s se? tij te? vuajtjes dhe te? mbijetese?s, kuptova se tek ai Njeri ekzistonte nje? Shpirt i bukur por edhe i trazuar, kishte nje? zeme?r e madhe qe? nuk gjeje mes dialogjeve dhe rre?fimeve qe? be?nte asnje? pjese?z te? voge?l mllefi dhe hakmarrje pe?r ata qe? i shkaktuan tragjedine? me? te? madhe te? dhimbjes ne? jete?n e tij. Ai, ishte nje? shkolle? e madhe e institucionit te? FALJES, ishte nje? monument i intelektualit DINJITAR qe? aspektet dhe sfidat e tij personale i relativizonte pe?rballe? aspiratave patriotike qe? kishte pe?r ta pare? Shqipe?rine? te? lire? dhe te? prosperuar….!  A nuk be?n te? nje?jte?n gje? te? gjithe? patriote?t e me?dhenj dhe Rilindasit e Kombit tone?….!? U prehe?sh ne? Paqe i Princ o Dhimbjes Njere?zore! Atdheu i mban pe?rjete? ne? gji Bijte? si Ti! Te? qofte? dheu i lehte?! R.I.P(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Uran Kostreci, i fundmi autor i sonetit, u nda nga jeta Bedri Tahiri: Shotë Galica dhe hilet e jetës Idriz Zeqiraj: Përkujtesë për Teki Dervishin, mjeshtrin e letrave Gjekë Gjonaj: Malësia përherë do ta kujtojë mjekun e saj të përkushtuar Abedin Axhoviqin Pashk Alia: Fran Gjoka - Një figurë esenciale në mësuesi dhe gazetari Nue Oroshi: 75 vjet nga rënia heroike e komandantit legjendar Kapidan Mark Gjon Markut Fran Gjoka: Zojë Zefej, një emër i njohur dhe i nderuar i mjekësisë lezhjane Bedri Tahiri: Shukri Qorri (1972-1999) Bedri Tahiri: Shukri Qorri (1972-1999) Nue Oroshi: Jetullah Islami njëri nder kushtrimtarët e parë të lirisë se Kosovës Ibrahim Kabili: Për mësuesin, studiuesin dhe intelektualin e mirnjohur, Fran Cara Gjekë Gjonaj: Gjon Gjonaj, misionar i arsimit shqip Gjekë Gjonlekaj: Kolë Miri Dedvukaj, simboli i besës dhe burrnisë Malësore Nue Oroshi: Kujtesë për Adem Jasharin, luftëtarin që i mësoi komandantët se si të luftohet Gani I. Mehmeti: Aziz Nishori, simbol i “Prindi & Fëmiu” Hysen Kobellari: Isuf Luzaj - atdhetari i ditur, mësuesi i filozofëve të së ardhmes Gjekë Gjonaj: Rexhep Lika, imami që meriton respektin dhe nderimin më të lartë Vilhelme Vrana Haxhiraj: Nermin Vlora Falaski, “Ndriçuese e Qytetërimeve të Vdekura” Gjekë Gjonaj: Gjergj Hasanaj, personalitet me merita në fushën e arsimit, kulturës dhe folkloristikës shqiptare Rexhep Shahu: Pse bën diferencë deputeti Flamur Hoxha

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora