E merkure, 28.02.2024, 05:13 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Plakja

E diele, 25.07.2021, 09:00 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

Plakja

Po plaket Serbia

Nga jugu n’veri,

Lejlekët nuk sjellin

“Bebe” në shtëpi!

Pse ky lloj shpendi

Me sqepin e gjatë,

Në shtratin e lindjes

Nuk u sjell dhuratë?!

Janë prishur ëndrrat

Që kishin dikur,

Tani vdekshmërinë

E kanë si ogur...!

Del i pari i vendit

N’popull me mërzi:

-Ju lutem si Zotin

Të lindni fëmi’!

E shihni çdo ditë

Po rrudhemi shumë,

Mortaja e bardhë

Na vërshon si lumë!

Janë vënë statistikat

Në shkallë të alarmit,

Punoni o njerëz

Natën pas orarit!

Qeshën disa burra

Tek pinin raki :

-Na janë zier vezët

Nuk lindim fëmi’ !

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora