E shtune, 23.09.2023, 02:46 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Ditëlindjet e mëdha të kombit - Kadare

E enjte, 28.01.2021, 09:50 PM


Blerim Latifi:

Ditëlindjet e mëdha të kombit

Hegeli thotë se universalja banon brenda të veçantës dhe letërsia e Kadaresë e dëshmon më se miri këtë : në veçantinë e kulturës dhe gjuhës shqipe ai e gjenë atë që ka vlerë dhe domethënie universale e të përbotshme. Prandaj, veprat e tij sot lexohen gjithandej botës, në mbi pesdhjetë gjuhë të ndryshme. Prandaj, ai mbetet shqiptari më i madh i kohës tonë në rrafshin global.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora