E enjte, 18.04.2024, 06:05 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Kosova nuk është shtet islamik

E diele, 13.12.2020, 03:43 PM


Kosova nuk është shtet islamik

Nga Fahri Xharra

”Me sot lirisht mund të thuhet se përfaqësues radikal të Islamit në Kosovë i kanë ofruar një argument Rusisë dhe Serbisë që këto dy shtete asnjëherë nuk e kanë pasur deri më tash. Sidomos përfshirja e shqiptarëve në luftën e Sirisë është përdorur gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nga përfaqësuesi rus si një rrezik që po vjen nga shqiptarët. Historikisht Rusia dhe Serbia janë munduar të paraqesin shqiptarët dhe të drejtën e tyre për shtet si rrezik për tërë Ballkanin,  pasi sipas tyre “ata vetëm duan krijimin e shtetit Islamik”. (Lajme 10.12.14). Ky lajm më goditi shumë,  jo pse nuk e prisja  por e kundërta se e dija që një ditë do të na thonë në gojë. Dhe na e thanë.

Vetëdija e ultë kombëtarë shqiptare në Kosovë është pasojë e një pas lufteje plot skandale shoqërore,  turbulenca mediale dhe e një varfërije të pa kuptueshme dhe të papritur. Zakonisht për zhvillimin e e ndonjë sëmundjeje, baktereve apo viruseve trupi i lodhur, i sfilitur dhe i pa ushqyer iu ofron një mjedis shumë të lehtë për shumëzim. Po na  a jemi ata që po ia përgatisim vetës sonë terrenin për një sëmundje të rëndë deri vdekje prurëse? Pak e rëndë kjo pyetje,  por tmerruese në suazat e luftës së madhe serbe kundër nesh në arenën ndërkombëtare.

Serbia është ajo e njëjta gjithë kohën .Serbët janë të njëjtë që kur erdhën këndej pari,  me të njëjtat apetite për zvogëlimin tonë apo edhe mundësisht zhdukjen tonë të tërësishme si komb. Ata e dinë se ku të qëllojnë,  i kanë caqet e tyre të shënjuara mirë,  i kanë planet e tyre,  i kanë strategjitë e tyre kundër nesh. Në çdo kohë janë të gatshëm dhe të përgatitur me ”argumentet” e tyre që të na sulmojnë. E ne heshtim,  mashtrohemi dhe bijmë pre e propagandave armiqësore të përgatitura posaçërisht për ne.

A jemi shtet islamik ? Jo. A po manifestohemi si i tillë ? Po. Nuk futet muzdraku në thes.

I kam me mijëra pyetje të cilat lypin përgjigje nga të gjithë ne,  por kryesorja është se si po arrinë Serbia të na mashtron me lojën e radikalizmit islamik.

Te kalojmë në planet e tyre,  në ato plane që janë në publik,  të cilat çdo shqiptar që di shkrim -lexim mund ti kupton dhe ta sheh vetën se a është lojtar në lojën e përgatitur antishqiptare.

Botës dhe neve , na janë të njohura planet e Garashaninit, Çubriloviqit dhe Ivo Andriqit.

Ato janë dhe me ato shërbehet edhe sot politika serbe . Por e keqja që ne nuk i lexojmë dhe nuk bindemi që ujku është gjithnjë tek dera. Dhe,  i besojmë buzëqeshjes së tij.

Vaso Çubriloviöi ishte një historian,  mësues dhe politikan. Në rini kishte marrë pjesë në vrasjen e Franc Ferdinandit në Sarajevë Në Jugosllavinë e vjetër ishte këshilltar politik i shtetit. Pas  Luftës së dytë botërore ishte edhe anëtarë i Akademisë së Shkencave të Serbisë-

Çka thotë ai në planin e tij për ne? :” Si  që dihet Masat muslimane,  në përgjithësi janë lehtë të ndikuara ( mashtruara ) nga feja dhe besimet e kota dhe janë shumë fanatikë. Kështu ne duhet që  shqiptarëve të iu marrim nën kontrolle njerëzit e tyre të fesë me kërcime apo me para që të kemi më të  lehtë për dirigjimin me ta ( me shqiptarë fxh)....Duhen të gjinden agjitatorët sa më shpejtë të jetë e mundur,  dhe special ata të Turqisë,  sepse atyre iu besohet më shumë”.. Kur vjen puna tek feja,  shqiptarët janë shumë të prekshëm,  prandaj ata duhet të ngacmohen në këtë pikë Kjo mund të arrihet nëpërmjet keqtrajtimit të tyre . Klerikët e tyre duhen manipuluar,  të ndalojmë poligamin e tyre dhe sidomos të mundësojmë mos shkollimin e vajzave te tyre..”.

“Në momentet e fundit të jetës,  para se t'i pushoj edhe për pak qaste rrahja e zemrës,  Hoxhë Saidi i Dibrës e kishte lënë këtë porosi: "Pa fituar Shqipëria lirinë,  mos më vini gurë mbi varrin tim. Pasi të fitohet liria të m'i vini gurët duke i shkruar shqip. Mbi ta të vini një flamur." Pra siç po shihet Saidi nuk e humbte shpresën se do të vijë dita kur edhe zogu edhe bilbili do të këndojnë lirisht shqip.” po juve çka t iu shkruajnë ne gurin e varrit,  apo do që të varrosin në zallin e Afrikës, pa shenjë e pa dukje?(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora