E hene, 24.06.2024, 11:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Koronavirusi në karantinë më la edhe pa lapës kimik

E hene, 06.04.2020, 10:13 AM


KORONAVIRUSI NË KARANTINË

MË LA EDHE PA LAPËS KIMIK

NGA KALOSH ÇELIKU

Mëkot, mjekësia moderne. Reklamat televizive:

Kaq, veta: Janë me koronavirus, në karantinë?!

Dhe, kaq veta, Sot: Vdiqën, gjatë 24 orëve:

Ende, nuk e dinë “armikun e padukshën”?!

Shqiptarët: E, dinë Mikun e tyre Historik

Unë, Poeti! Sot, mbeta pa lapës kimik?!

Edhe, po vdisja mbi tavolinën e punës:

Pa raki rrushi. Dy shtamba verë të Mikes.

Shkaku, se: Nuk mund ta shkruaj Poezinë

Librin, e radhës Historik: KORONAVIRUSI.

Megjithëatë: Lapsave, mi kimik në xhepa

Çantën e zezë me vite. Ende, mbi shpinë:

E, them, atë: Struken e zezë të Babait kaçak

Që, fatkeqsisht: Ende, nuk mund ta gjej gjallë:

Tavolinënës, pa drita. Edhe, pa Diell me rreze.

Ende, pa jetë. Moti kohë: Ikën, mes varreve.

“Kashikarën”, e Dervish Nures e kam përqafe

Krahpërkrahu, me Shqiponjën e Skënderbeut.

Pa lapësat kimik. Vetëm, një laptop tavoline:

Zot, i  doli: Ditën e gjykimit Varrit, Babashehu.

Edhe, pse: Xhepave tavolinës punës. Dhomës:

Nuk i gjeta me begati Tradicionale Shqiptare:

Çantën time, plotë me lapsa. Shtëpinë e Babait.

Shkaku, se: Miku im, Tomi. Shkrimtar i madh

Edhe, m’i derdhë Lapsat. Librat nëpër Dhomë.

Lëmsh, i bënë librat. Lapsat, e tavolinës punës:

Unë: Ende, nuk mund të gjej një Lapës kimik.

E, kontrollova tavolinën e punës. Çantën

Xhepat e Gunës zezë. Asnjë lapës kimik?!

Vetemevete, Thashë: Koronavirusi i kapi

Tinëz, Sot lapsat kimik. I futi në Karantinë...

(Ehu Varg nuk kam Sonte

ta shkrep pas Zogut Keq)

Unë, Kalosh Çeliku nuk kam varg

Sonte, ta shkrep pas Zogut Keq:

I cili më këndon Natën mbi çati?!

Porosinë e Nanës përcjell n’Agim:

Bir, ai nuk këndon: Ndjellë kob

Përzenje, nga Lisi midis Livadhit!

Edhe, pse: Kalosh Çeliku, ende ka armë

Penë në  brez. Fushëbetejë. Pasmesnate:

E nxjerrë Lapsin me dy tyta nga brezi

Dhe, e shkrep. E përzë, matanë Çuke.

Padyshim: Vetëm, me një plumb erotik…

(“Armikun e padukshëm”

e përzura me raki rrushi)

Në jetë: kam pasur mike, dhe miq

I kam përzënë me Penë. Dhe, Poezi.

Ndonjërin, me një shkrim publicistik

Dudum Ziun, me libra në Bibliotekë.

Shkaku, se: nuk kam pasur armiq

Po, personazhe për libra artistik.

Shpesh, e porosisja Gruan besnike:

Nëse, më kërkon Koronavirusi

I thoni: Nuk është, sot në shtëpi.

Sigurisht, herët ka dalë nën Rrap.

Qeveria, e burgosi në karantinë

Dhe, ai s’e pret “mikun” në shtëpi.

Nëse, po më kërkoi ndonjë Grua

I tregoni: Është, te “Parku i grave”.

E pret Miken me Dy shtamba verë

E, dudumët: te Kopështi Zoologjik.

Vetëm, koronavirusin, e përzura

Me një ibrik raki rrushi, “Muskat”.

Dhe, Dy shtamba me verë të Mikes...

Shkup, 05. Prill 2020 (karantinë)(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora