E diele, 21.04.2024, 03:09 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Vdekjet në kohën e Covid 19

E diele, 05.04.2020, 12:51 PM


Keze Kozeta Zylo

Vdekjet në kohën e Covid 19

Vetmia është vdekje, vuajtje pa fund,

Të dyja bëjnë dashuri jo si “çiftet” natën e parë,

Është një dashuri horror për filmat në Hollivud,

I sëmuri i radhës jep shpirt me vetminë pranë…

Vetminë e urrej, kurrë s’e kam provuar,

Mos e provofsha kurrë në këtë botë!

Në çastin e mbramë të jesh i izoluar,

Është një çmenduri që s’e spjegoj dot…

Dhe ju që e mbollet na futet në çark,

Në një çark të zi me pak krodhë helmi,

Të sëmurëve si fantazma u hodhët nga një lak,

Dhe i mbysni në vdekje për mungesë oksigjeni…

Dhe ju që këshilloni, pa maska na dilni,

Ndonëse me maska të tjerët i doni,

Unë këto maska i kam urryer nga shpirti,

Por bota po çmendet dhe ju prapë s’shikoni.

Kufomat po digjen si në flakët e ferrit,

Dhe sytë më tmerrohen në vetminë vrastare,

Çdo sekondë mund të presesh radhën e tmerrit,

Nëpër honin e zi me “viruset” barbare…

Ah se harrova eshte vdekje moderne,

I “padukshmi” të futet dhe të ngec në fyt,

Ky “Covid 19” me urrejtje skizofrene,

Ka një pangopësi: të gelltit, të mbyt!…

4 Prill, 2020

New York(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kozeta Zylo: Infermierja shtatzanë flet nga Fronti i Luftës në Huston Kozeta Zylo: Flet Albana Martinaj nga fronti i Luftës në Bronx, New York Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Bora Qehaja nga Fronti i Luftes në Itali Keze Kozeta Zylo: Dua të vdes bukur, jam Njeri Kozeta Zylo: Valbona Tolve - në vijën e parë të Frontit të Luftës kundër koronavirust në Amerikë Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx Kozeta Zylo: Në vijë të parë në frontin e Luftës kundër Coronavirusit në Amerikë Kozeta Zylo: Bisedë me Dr. Romina Selenica që po shërben në Itali në kohën e Pandemic Coronavirus Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Elona Lopari, trainere jete dhe karriere Kozeta Zylo: Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” kërcejnë vallen e Tropojës Kozeta Zylo: 12-vjetori i Pavarësisë së Kosovës - Festë në Manhattan Kozeta Zylo: Marko Kepi kandidat për në Parlamentin e Nju Jorkut midis zgjedhësve në Staten Island Kozeta Zylo: Mark Gjonaj midis nxënësve të Shkollës Shqipe Alba Life Kozeta Zylo: Bisedë me balerinin e mirënjohur shqiptar Klevis Tafaj Kozeta Zylo: U ngrit drejt qiellit një Zanë Perëndie Kozeta Zylo: T’i kam fal ty me tana - Oh si Elvana nuk ban ma nana! Kozeta Zylo: Koncert artistik për festat e fundvitit 2019-të nga Shkolla Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit, NY Kozeta Zylo: Mark Qehaja zgidhet kryear i Shoqatës Shqiptaro Amerikane “Skënderbej” Kozeta Zylo: Mark Gjonaj ky patriot i madh pranë vëllezërve shqiptarë në fatkeqësinë natyrore Kozeta Zylo: At Gjergj Fishta, Gjuha Shqipe dhe mësuesia kjo “Zeje e shenjtë”

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora