E marte, 18.06.2024, 12:33 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Opinione dhe Realitete

E diele, 05.04.2020, 10:44 AM


Opinione dhe Realitete

Nga Luan Kalana - Florida, SHBA

"Djalli nuk ka brire ,por fytyre njeriu."-populli

fabula trinjake 1-fabul Virusi dhe Djalli

Te isha Zoti i vendit,

do behesha Mbret i shpetimit,

do therrisja Alarm S.O.S !

O burra te gjthe ne kembe,

te ngrejme barikaden STOP,

“Virus”djall nga Ne nuk kalon,

te shpetojme jeten e Njerezve,

Kombin nga reziku qe kanos.

Nje grusht i vetem,motra dhe vellezer,

Partite “kokeforta” ti leme menjeane,

te semurve ne koka t’i jemi prane,

me vaksinen t’ ngreme ne kembe,

t’jua kthejme perseri te qete Jeten,

Femijve mos ia prishim Enderren !

2-fabul GENJESHA  dhe GOMARI “MBRET”

Kish ndodhur pa tregojne ,/nje here nje gomar budalla,

Ju shkrep te behej Mbret,/ i genjeu kafshet lehte,

Ia vodhi votat bagetive ashiqare,e hodhi samare,

pelliste ngado qe shkonte,genjente e mashtronte:

“-Do ta bej pyllin, kopesht me lule e shatervane.”

Pas i vinin njethundraket dhe kafshet grabitqare ,

Ia lepinin menderen, gomari ”Mbret” s’ndalej,

Ujqit ,dhelprat ,cakallet vidhnin,ripnin e perlanin .

Mjere kafshet qe hiqeshin zvare s’ua qante njeri halle.

Kur u zgjuan bagetia , ta zbrisnin gomare nga froni,

Ai ia kish zene deren ,s’leviste nga vendi,

kish marre ferra uraten, pylli u shkretua,

“Genjeshtres i doli boja”,gomari “Mbret” u pasurua.….

3-fabul - XHIRAFA dhe ariu PANDA

Nje dite Xhirafa qafegjate takoi ne kopeshtin zologjik,

Nje banor te ri,ariun e vogel Panda,me emrin Orlando.

Sa bukurosh,me dy pulla te bardha brenda syte e zinj,

Te gjithe vizitoret sidomos femijt e shikonin me kersheri.

Ai i rinte i merzitur,se e mallkonin e peshtynin njerezit e ritur,

Xhirafa bukuroshe,zgjati qafen e gjate,i uroi mireseardhejn,

I merzitur Orlanda iu lut ,te lexonte tabelen,ku shkrueheshin ca fjale.

He,-leshoi nje renkim pastaj lexoi-”Ti vjen nga Kina, qyteti Wuham ,

Prandaj te qellojne me gure,atje ku perhap Coronavirusi,helm per dynjane.”

Ariu Panda duke leshuar lote-Po c’faj kam une i ziu,me pulla te bardha, ?!

“Nuk ka faj kafsheria-tha Xhirafa-,njerezia nuk parandalojne dot virusin,

S’kane c’i bejne gomarit ,i bien samarit ,le te mbledhin mendjen sa s’eshte vone,

Se do hane veten me dhembe,mos meren me Panden,por me t’zotne,ta ndaloje!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora