E marte, 25.06.2024, 12:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Shyqyri Fejzo: Në emër të jetës

E hene, 06.04.2020, 10:09 AM


Shyqyri Fejzo

Në emër të jetës

Sot e lodh globin vetëm një molekulë

Shkenca me forcë kërkon një formulë

Të gjejë dhe  tja ngjitë virusit si pullë

Ta testojë e ndajë botës kudo me vulë

Na zuri prirja universale, nënvleftësimi

Frika dhe humbja e instiktit tek veprimi

Na kapërtheu për fyti si ndjenjë izolimi

Na ftohu e bëri akull në shoqëri largimi

Shumë i fryrë është sot ky lëmi virtual

Sëmundje e dytë ai sfondi emocional

Ka ardhur koha që sot atij ti themi ndal

Ekujlibri e kërkon të shpejtohet ngadal

Dëshira e frikshme për jetën kurrë s’sos

Kjo do nxitë mendjet e ndritura përpos

Sic ndërtuan e nisën raketa në kozmos

Do gjejnë shpëtimin nga virusi doemos(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora