E shtune, 13.07.2024, 09:12 AM (GMT+1)

Kulturë

Aleksander Platunov: Zbulimi i ri - Teatri nga Kosova

E shtune, 14.12.2019, 09:01 AM


Pas Festivalin Ndërkombëtar Teatror MOLDFEST, ne Kishineu, Moldavi.

Zbulimi i ri - Teatri nga Kosova

"Enderrat e Hamletit", sipas tekstit  të Nina Mazur dhe në intepretim dhe  regji të Mentor Zymberaj

Shkruan Aleksander Platunov 

Më pëlqen të zbuloj gjëra të reja në teatër. Forma të reja, emra të rinj, autorë të rinj ... Në Festivalin XI Ndërkombëtar të Teatrove Chamber dhe Teatrove  me Small-Form  "Moldfest" të mbajtur në kryeqytetin e Moldavisë Chisinau nga 11 deri në 18 nëntor 2019, fillova të zbuloj një vend të ri teatral - Kosovën. Unë rrëfej se para kësaj nuk kisha parë asnjë shfaqje të vetme të Kosovës, por gjithashtu nuk dija asgjë për teatrin e këtij vendi të ri. Dhe unë do të them menjëherë se njohja e parë doli të ishte shumë interesante…

Shtepia  Teatrore Filmike AKT dhe Qendra ne Kosove e ITI  nga Prishtina prezentohet me shfaqjen e autores , Nina Mazur "Ëndrrat e Hamletit" në Chisinau. E njoh mirë shfaqjen dhe pa dyshim nje te tillë. Përveç kësaj, unë e pashë atë në skenë edhe me heret. "Ëndrrat e Hamletit" e vuri në skenë në Teatrin e Drames ne Vladimir (Rusi) regjisori i famshëm lituano-rus Linas Saikauskas dhe rolin e titullit në të u luajt nga një aktor i ri i talentuar Aleksandër Aladyshev. Prandaj, ishte më shumë se një për tu krahasuar me asgjë, megjithëse shfaqjet dolën të ndryshme. Në prodhimin e shfaqjes ne Vladimir, personazhi kryesor - një i ri modern, e jo jo një hero Shekspiri, dhe një njeri i sotëm, i cili e vuri veten në situatën e Hamletit. Pjesa tjetër e personazheve (Polonius, Ophelia, Claudius, Gertrude) shfaqen në ekranet e videove dhe hyjnë në një dialog me personazhin e titullit. Performanca doli të ishte ekspresive, e shpejtë, më tepër rinore, sigurisht që meriton vlerësimin më pozitiv, por .....

Do t'ju them menjëherë se duke krahasuar dy prodhime të së njëjtës shfaqje, preferoj një shfaqje nga Kosova. Ka një sens të stilit të lartë dhe fisnikërisë. Hidhen flokët e gjata, profilin e shqiponjës, kaftan të stilizuar dhe çizme të larta - shfaqja e Hamlet Mentor Zymberaj menjëherë te bind. Dhe nga kjo bën që menjëherë, pa një habitat të gjatë, të zhytesh në lëvizjen psikologjike të komplotit. Kjo është, natyrisht, arti veprues i një kulture të madhe teatrale. Karizmi i aktorit, sharmi i tij në skenë është veçanërisht i dukshëm kur Hamleti është i heshtur, mediton, kujton. Zëri është i tensionuar nga brenda, Mentor Zymberaj pothuajse shpërndahet me një klithmë të fortë, por gjysma e pëshpëritjes së tij shqetësohet dhe e bën shikuesin të dëgjojë me vëmendje heshtjen e pauzave. Për mua, një nxënës dhe një fans i shkollës psikologjike ruse, kjo mënyrë veprimi duket jashtëzakonisht e afërt, siç thonë ata në Rusi, ai luan rolin e "nga Stanislavski". Heroi i tij nuk është vetëm një princ - ai është një filozof, duke reflektuar në ditët kur "lidhja e kohërave është prishur". Ai shikon nga lartësia e qiellit në fatin e tij ,duke u përpjekur të kuptojë pse ndodhi. Në sallën e vogël të teatrit Chisinau "Nga Rruga e Trendafilave "gjatë gjithë shfaqjes ka një heshtje të thellë - audienca sikur bëhet bashkëpunuese e dramës së ideve të përjetuara nga" Hamlet "... Dizajni i shfaqjes është një nga më të mirët, ne nuk shohim çfarëdo personazhi tjetër në mono-spektakle, të cilat i kam parë në mono-spektakle, por ne nuk i dëgjojmë zërat e tyre, të cilat shoqërohen me njolla me ngjyra që shfaqen në sheshet e kornizës, të shtruara në tabelën e skenës. Princi . Skenografia është koncize dhe, në të njëjtën kohë, Ai është i shprehëshëm. Në të, ashtu si aktor, ka stil dhe domethënie.

Publiku i Chisinaut të përshëndetë!... Performance me duartrokitje të gjata!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora