E marte, 23.07.2024, 08:56 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Krimet e UDB-së në fshatin Likovë të Kumanovës

E diele, 08.12.2019, 12:35 PM


Krimet e UDB-së në fshatin Likovë të Kumanovës

-Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Gjatë Luftës së Dytë Botërore –

Beteja të rrepta janë zhvilluar prore !

Për mbrojtjen shqiptare n’ rrethinë t’ Kumanovës –

Sidomos në Luginën e fshatit të Likovës !

Nga fshati Likov; , na ;sht; masakruar –

Trim Eshref Ademi dhe na  është copëtuar !

Eshrefi i njohur si Çefi i Likovës –

Ishte trim  i njohur  n’ rreth të Kumanovës !

Çefi , ishte dora e djathtë e Sulë Hotlës –

Rrethi i Preshevës , nga fshati i Norçës !

Ndërsa shok i tij , ishte më i ngushti –

Ai burrë trim Destan Jashar Agushi !

Sipas shumë kujtimeve të Minush Ademit –

Çefi ka qenë ndër udhëheqësit më të flaktë të vendit !

Ishte trim i fortë për çështje kombëtare ,

Shumë i angazhuar për çështjet shqiptare !

Çefin dhe Destan Agushin – trimat e Likovës ,

Këmba – këmbës i ndiqte UDB – ja e Kumanovës !

Më në fund i zunë në mal – përmbi pendën e Likovës ,

Me veprime të tradhtisë , n’ ambient të Samakovës !

Në një brimë kishin qenë fshehur ai Eshref Ademi ( Çefi ),

Bashkë Destan Agushi dhe Beqir Rrustemi !

Nga Gllaxhnja , këta ranë në dorë të UDB –së,

Nga spiunët tradhtarë , bashkëpunëtorë të UDB –së!

Po sa i zunë Çefin dhe Destanin e Likovës –

Menjëherë i sollën në oborrin e shkollës !

Dhe që nga aty , në fshatin Mateç –

I ngujuan së bashku në një bodrum të keç !

Dhe sipas kujtesës së popullit të Mateçit –

Këta u masakruan 600 – 700 metra nën vendin e dreqit !

Te përroi i varreve , nën rrugë të ariut –

Pikërisht , mu te dardha e Shaqir Saliut !

Çefi dhe Destani , siç tregon Rasim Aliu –

Këmbë e duar të lidhur , n’ duar t’ kasapëve mbërriu !

I rropën për së gjalli trimat e Likovës –

Serbët xhelatëxhinj të anës së Kumanovës !

Ndërkohë UDB-ja , fshatin e kishte rrethuar –

Asnjëri nuk guxonte ndihmë për t’iu ofruar !

T’ nesërmen , në vendin ku është kryer masakra –

U gjetën ca drurë t’ gdhendur , kunja plot me gjakra !...

Natën barbarët me dhe i kishin mbuluar –

Që të dy viktimat që i kanë masakruar !

Populli i rrethinës për t’ mos i hetuar

Dhe brezat e rinj për t’ mos u trishtuar !

Ebib Shukriu kujton burgosjen e babës së tij me mallë –

Haki Shukriu , ku nuk doli prej gropës i gjallë :

“Babanë tim e arrestuan me zor, jo me hatër –

Më datën 5 Nëntor, të vitit 1944 !...

Ishte herët në mëngjes , mezi shihte syri –

Kur në oborrin e shtëpisë tonë, një udbash na hyri !

Me rrëmbim të tmerrshëm porsi figurë dreqi –

Udbashi Bogosav Maksimoviq nga Mateçi !...

Një tjetër udbash kishte hipur në minare

Dhe vëzhgonte që andej oborret shqiptare !

Sikur të lëvizte gjë në shtëpinë tonë –

Në fshat nga minarja , ai do ta shkatërron !

Babës ia lidhën duart dhe me shokë e morën –

Baba me shokë , t’ gjallë nga burgu nuk dolën !

E dërguan në Hotël , n’ Mateç , n’ burg të Kumanovës –

Ku i mbylli sytë , burri i Likovës !”

Riza Fejzullahu , shprehet me shumë vlug –

Kujton ditët e Haki Shukriut , kur ishte në burg !

Unë e rrotulloja Hakiun , sepse e rrihnin keq –

Vetëm shpirti nuk i kishte dalë , nga udbashët për dreq !

Ramazan Selimi , ishte nga Likova –

Thotë :”Hakiun, pas masakrës , n’ shtëpi s’ mund e çova !

E hodhën në një gropë të thellë 50 metra –

Hej, kurrë mos iu kalbshin Hakiut , ato eshtra !...

N’ Kumanovë , afër varreve t’ shkijeve –

E hodhën në një gropë të krimeve !

Po, prej krimeve n’ atë gropë të mjerë –

Janë hedhë shumë shqiptarë të tjerë !

Një UDB-e e vogël shqiptare gjatë kohës –

Ka ekzistuar prore në fshat të Likovës !

Ka luajt rol më t’ madh se ajo n’ Kumanovë –

Me që komunistët e egër shqiptarë ishin në Likovë !

Ai Eshref Ademi – Çefi i Likovës ,

I lindur më 1902 , ai biri i lokes !

N’ vitin 1947 , u masakrua shumë keq –

Nën fshatin Mateç , në moshën 45 vjeç !

Më 1887, Haki  Shukriu u lind për hatër –

U arrestua më 5 Nëntor të vitit 1944 !

Ndërsa n’ UDB-në e Kumanovës u likuidua për dreq –

Më 20 Janar 1945, në moshën 57 vjeç !

Gjilan, më 29. 11 . 2019 .

Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora