E shtune, 23.09.2023, 08:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Gjenerali i Gjyshit

E merkure, 04.12.2019, 08:58 PM


3. Gjenerali i Gjyshit

-Nipit, që sot mbushi dy muaj-

Nga Albert Habazaj

Mares u bë burrë ..., mbushi dy muajsh,

"Dy vjeç (me të vogla)" e këndon nëna,

Mrekulli e Zotit është pak t'i thuash,

Ku mbushet me dritë dielli dhe hëna.

Ku mbushet me frymë shpirti dhe zemra,

Ku dashuria rrok të tjera hapësira,

Ku pranverë me lule vishet kënga,

Se nga qumësht' i bletës ka më ëmbëlsira.

Principata e djepit të Princit Mares

Nga kopsht i Edenit është më e bukur,

Galaktika e gëzimit tonë hedh valle

Dhe këndon himnin gjenetik kaq lumtur.

Mares kur qan ruan veten e rritet,

I thotë diellit:- Dil, apo të dal?!

Sypishë më hedh çiltër vështrimet

Dhe gjyshi e ka graduar "Gjeneral"...

Vlorë, e martë, 3 Dhjetor 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora