E shtune, 09.12.2023, 08:20 AM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Jemi bashkë

E merkure, 27.11.2019, 07:27 PM


Jemi bashkë

Nga Neki Lulaj, Gjermani

E di gjithë natën s`më zuri e s’më zuri gjumi

Nata i drodhi rrokaçiqiejt e atdheut të trishtuar

U tmerruan njerëz, pallate e kasollet prej druri

Nepër rrugë njerëzit shkonin në ikjen e mallkuar

Thirrje rrënqethëse nga rrënoja dëgjoj

Këtë natë fëmijët klithin të tmerruar

Shtëpitë e boshatisura ndihmë kërkojnë.

Të munden me këto tërmet të mallkuar

Dridhet shkalla nga këto dridhje si cunamë

Si luftë ngjan sot kjo ngjarje-katrahurë

I vogëli i prindërve thërret me piskamë

Ndihmë, ndihmë, ndihmë ejani te unë.

Giithë natë ditën pati dridhje edhe male

Kjo ditë e heshtur nëntori u vesh me të zi

Nga rrokaqiejt rrëshqasin dyer e dritare

E mes rrënojave vijnë sa e sa njerëz të mirë(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora