E merkure, 19.06.2024, 05:04 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Heshtja zgjedhore

E shtune, 05.10.2019, 11:00 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

HESHTJA ZGJEDHORE

Heshtja ka filluar që me natë,

E duket se jemi si në fushatë !

Duke kaluar nga sheshi në oda,

Aty ku vendosin leku dhe vota !

Një ves që rron ndër shqiptarë,

Kur vota shitet si në pazar !

Prandaj në zgjedhje kalohet kufiri,

Nuk fiton përherë vetëm i miri !

Ata që thirren në moral e etikë,

I mbledhin lakrat në politikë !

Përvoja na mëson në këtë jetë,

Si sinqeriteti quhet naivitet !

Mbi të gjitha për këto dukuri,

Latinët e vjetër e lanë një urti:

-Kush udhëhiqet me ndjenja o mik,

Mos të merrte fare me politikë !(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora