E diele, 03.12.2023, 01:26 AM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Kosovë!

E diele, 24.02.2019, 12:47 PM


Poemë: Zymer Mehani

Me rastin e 17 Shkurtit-Ditës së shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Ju uroj të gjithë juve nga zemra: URIME FESTA!

KOSOVË!

I.

KOSOVË-

Çerdhe e trimërisë

KOSOVË-

Djep i Dardanisë

KOSOVË-

Vatër e barotit

KOSOVË-

Gjaku i Kastriotit

KOSOVË-

Kulla e Jasharëve

KOSOVË-

Zemra e shqiptarëve

KOSOVË-

Fjala e Besës

KOSOVË-

DASHURI e Abedin REXHËS

KOSOVË-

Uratë e Nënë TEREZËS

KOSOVË-

Besë e lidhur e Fehmiut dhe Xhevës

KOSOVË-

Shqipe e Flamurit

KOSOVË-

Betim i Komandant GURIT

KOSOVË-

Flamur i MARIGONËS

KOSOVË-

Pushkë lirie e ANTIGONËS

KOSOVË-

Tel i çiftelisë

KOSOVË-

Zjarr i dashurisë

KOSOVË-

Kënga lahutare

KOSOVË-

Shqipja dykrenare

KOSOVË-

Gjaku i martirëve

KOSOVË-

Lule e ilirëve

KOSOVË-

Fushë me lulëkuqe

KOSOVË-

Kopsht me burbuqe

KOSOVË-

Kënga jonë kreshnike

KOSOVË-

Zemër heroike

KOSOVË-

Gërshet i Dadës Shotë

KOSOVË-

Më e bukura në botë

KOSOVË-

Besa jonë arbërore

KOSOVË-

Jona Tokë stërgjyshore

II.

KOSOVË-

Ti je zjarr që me kallë

KOSOVË-

Për ty kam shumë mall

KOSOVË-

Je peng që më mban gjallë

KOSOVË-

Për ty dhamë çikë e djalë

KOSOVË-

T’kemi gjak, që kurrë s’t’kemi falë

KOSOVË-

Shqipe e dykrenore në flamur

KOSOVË-

Fortesë shkëmbi gur mbi gur

KOSOVË-

Plis i djegur i Dadës Shotë

KOSOVË-

Vetull e vrarë e Shqiponjës Xhevë

KOSOVË-

Dashuria jonë e madhe, dritë e diell

KOSOVË-

Këngë e ndalur e Ylfetit

KOSOVË-

Gërshet i prerë i Ganimetit

KOSOVË-

Fuçi baroti, varr i sulltanit e i mbretit

KOSOVË-

Kullë e pamposhtur e Azemit

KOSOVË-

Këngë për liri e Komandant Ademit

KOSOVË-

Ti je ëndërr që më le pa gjumë

KOSOVË-

Ti je plaga ime që më kullon shumë

KOSOVË-

Besa-besë kurrë s’ të lamë në gjunjë

KOSOVË-

Me kokë në qiell- shqipe në flamur

KOSOVË-

Sa të rrojmë, do të duam shumë…

KOSOVË-

Imi lot dhe gëzim

KOSOVË-

Djepi dhe varri im!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora