E hene, 04.03.2024, 01:53 AM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Trime, syshqiponjë

E shtune, 23.02.2019, 09:00 AM


Zymer Mehani

Me rastin e 14 Shkurtit- Ditës së të Dashuruarve


Shkëputur nga libri im "Gjuha e truallit tonë", Prishtinë 2016

TRIME,
SYSHQIPONJË

M’duhet një copë zemre
Për kthim n’dashuri

Ngrohtësi zemre m’duhet

Për shpresë n’ardhmëri

Aty ku u linda

Aty ku të njoha

Më pëlqen t’jetoj

Sa shpejt kalon koha

TRIME, zgjatma dorën
Se të dua Ty

T’i puth vetullat Tua

Me qerpik e sy

TRIME, ngrohtësinë e parë
Të sonës dashuri

Me Ty e shijova

Shpirti im u shkri

Aty zure vend

Dhe u fute vrik

Rri e mos më ik

Mos më lërë pa mend
Rri e mos më çmend

Me lundrën dashurore

Po lundrojmë të dy

Në valë të shkumbëzuara

T’shtrenjtës dashuri

TRIME, Ti je ajri
Që brenda meje lëkundet

Ti je Besa e dhënë

Që asnjëherë s’tundet

Ti mua më shkrin

Brenda për një çast

M’përvëlon dhe më pas

N’kujtimet e mia

Tretem dhe humbas

TRIME, unë me ty
Jam princ edhe mbret

N’zinxhirë dashurie

M’ ke lidhur përjetë

TRIME, as më thua
Ç
?na bashkon me Ty
Një shikim

Një puthje

Dhe një dashuri

Çastet më të ëmbla

Bashkë i kem shijuar

Ditën flenim bashkë

Natën rrinim zgjuar

E nga gjumi zgjohemi

Sepse dashurohemi

Për sytë Tu jetoj

Se të dashuroj

TRIME, për Ty vdes
Se pa Ty s’du’ t’mbes

TRIME, zemra ime
T’kam pritë i paepur

Për të përshëndetur

Të të puth pa reshtur

Ëmbël t’ledhatova

Se të dashurova

TRIME, shkëndijë flake
E kësaj zemrës Sate

Mbi duart e Tua

Ndalen duart e mia

N’çastet e një nate

TRIME, shpirti im
Ta dish-dashuria

Kur kthehet n’pikllim

Dije je lëngimi

I qerpikut tim

TRIME, jam i etur
Duart për T’i prekur

Se për Ty kam mall

Se vazhdoj të të dua

Me dashuri t’rrallë

TRIME, për këta sy
T
?bëj dashni me Ty-
Më mirë se t’flut’roj

Thellë në kaltërsi

Shpirti seç gjallërohet

Terri n’dritë shndërrohet

TRIME, gjatë të prita
Ta dish, je si drita

M’ke hyrë në damarë

Si ethe e bardhë

TRIME, moj dashni
S’po mundem pa Ty

As frymë s’po mund t’marr

Po tretem në flakë

Po mbetem pa gjak

Pak edhe ngapak

Pa shkëndijë e zjarr

TRIME, dashuri
Pse s’jemë bashkë ne dy

Shkojmë jetën të ndarë

Me shpresa t’lënduara

E me shpirt të vrarë

Më thuaj pastaj

Vallë, unë a kam faj

TRIME, syshqiponjë
Sa shumë më mungon

Digjem si qiri

E të flas nuk di

Të këndoj harroj

Më mbyllet kjo gojë

Gjuhën e kafshoj

Zëri që të ndalet

Për të gëlltitë fjalët

Emrin s’ta shqiptoj

Se më mbysin hallet

Sa më vjen çudi

Harrohem pa ty.

TRIME, yll i artë
Mungesa e gjatë

Më mundon çdo ditë

Më shqetëson çdo natë

Për shpirtin t’ënd t’artë

Ndizem edhe digjem

Si pishtar i zjarrtë

TRIME, diell e hënë
Pasha babë e nënë

Shpesh Ty të kam thënë

Kur Ty s’të kam pranë

Jam aspak i pasur

Jam me zemër t’ plasur

Por kur të kam pranë

Me ty gjithçka kam

TRIME, sy i zi
Sa kam mall për Ty

Për flokët e Tua

Malli më djeg mua

TRIME, rreze- ar
Për Ty kam shumë mall

Si për rrugët ku shkela

Për herën e parë

TRIME, dashuri
T
?lutem shko tani
Dhe krejt e qetë fli

N’heshtjen e lënduar

T’shpirtit tim t’trazuar

Unë nuk e di, TRIME
Ti a e ke ditë

Edhe pse kam sy

Pa Ty s’më bëjnë dritë

TRIME, buzët tua
As m’i ke falë mua

E fjalët e tua

Përkunden në erë

Dije, mos harro

Se të du’ përherë

TRIME, zemra ime
Më kujto pa dhimbje

Ty t’kam dashuri

E kjo zemra ime

S’do të rrah pa Ty
Moj e shtrenjta TRIME

O Besnikja ime(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora