E shtune, 25.05.2024, 03:08 PM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Retë shetitëse të luftës

E hene, 11.02.2019, 06:37 PM


RETË SHETITËSE TË LUFTËS

O baba i së kaluarës dhe i së tashmes

disa nga ëndërrat po i ha tradhëtia

tre flamuj blu i mbështillen Kosovës

dhe e kërcënojnë me humbje të teritorit!

Të gjithë e dime çfarë thotë zemra kur

dhemb, kur lirisë i preken kufijtë e

atdheut, populli do të ngritet në këmbë

Kosovë, lëri të rinjtë t´i kapin armët

Baba i urtisë së vendit dhe i historisë

dëgjoje me vëmëndje porosinë e himnit

tre flamuj blu Kosovën e kërcënojnë

që të na e marrin Trepçën, Ujmanin, Kishat

Si t´i përgjigjemi sfidës së Korigjimitf

firmosja e një Marrëveshje të tillë,

është luftë, është fyerje e rëndë, se

Kosovë e lirisë me armë do përgjigjet!

Ajo që sot ngjallë frikë tek dardanët

janë tre flamuj blu që na kërcënojnë

me bisha të brendshme e të jashtme

Kosovë e historisë, kujdes, rri zgjuar!...

Atdhe Geci, 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora