E shtune, 22.06.2024, 03:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Nexhat Halimi: Uji i kroit

E shtune, 09.02.2019, 10:39 AM


Nexhat Halimi

Uji i kroit

E shikoja yllin nga dritarja e katit të dytë

Udha arrinte te uji mes malit ende të fjetur

Vinte e binte mes gurësh dhe `i yll tjetër

e ora e vjetër e dhomës jehonte nën dritë

Papritur më zgjohej etja të dilja në lojë

Apo të ngjitesha degë e degë majë manit

Në afsh luleje çkëmcoja pullat mintanit

Njëra ngjyrë e tjetra shpërthenin të agojë

Nëna vinte nga kroi me shtambë me vija

I dilja para me tasin e shembur në buzë

Mbushja ujë të freskët në ëndërr të vjetër

Zgjohej dhe vëllai i vogël e motra tjetër

Nëna qeshte me shami me ojme e në bluzë

Gjallërohej me atromë mali tërë gjithësia

Vdekja

Frymën e këputi babai në mollën e kuqe në yll

Nëna shikonte në qiell lutej shpirti të gjej qetësi

Fëmijët hynin e dilnin kujtimesh me lot në sy

Jashtë çilte pranverë dritaresh dëgjohej `i fyell

Shikonim të humbur me mendje në dumnicë

Çdo gjë mbeti veç ëndërr e bota e njëjtë përsëri

Trenat vinin e iknin e udha humbte larg në hi

S` do të arrinim të ktheheshim kurrë në toplicë

Më kujtohet kaq vjet më vonë ai zjarri i fjetur

Çdo gjë ec hijes së vet plak me mustakë burrë

Veç vdekja të ndjek çdo çast e s` ndalet kurrë

Ja tashmë iku dhe nëna unë pres hijes së tretur

Qefini xhepa s` ka nexhat më thotë agi me mall

Me `i pikturë punuar rishtas nga vjen andrallë(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora