E shtune, 13.07.2024, 09:43 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Një vashë

E merkure, 06.02.2019, 09:00 PM


KUJTOJMË DËSHMOREN E KOMBIT YLFETE HUMOLLI

me rastin e Përvjetorit të rënies në Altarin e Atdheut

Zymer Mehani

NJË VASHË

(Ylfete Humolli-t)

Një vashë

Ngrihet,

Këndon.

Era

E ndjek,

S'e ledhaton.

Mbi tokë

E tendos.

Përdhe

E plandos.

Në këtë botë

Lakuriqe,

Kjo vashëz

Aguliçe,

Bie nga era,

E mekur.

Kurrë

Për të mos vdekur.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora