E marte, 15.06.2021, 02:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Hamshorëve të politikës

E diele, 03.02.2019, 11:07 AM


Neki Lulaj

Poezi satirike

(Hamshorëve të politikës)

Kushtetutë me halle

Me fije kompromisi

Dolën penjtë në valle

Pabesi ban pisi.

Çdo gjë shkoi në ferrë

Iku gjaku, djersa.

Vetëm interes e nepotizëm

Po kërkon karriera.

Turpin hanë me bukë

Si një copë xham në epruvetë

Këmisha na  u rrudh e po na rrudhët

Po luftëtari pse hesht .?

Akademikët janë strukur

Nga kërcënimet monstruoze.

Me premtime mburrur

Të gjithë në arkivole...(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora