E enjte, 29.07.2021, 08:59 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Shi mbi fshat

E enjte, 31.01.2019, 08:11 PM


Neki Lulaj

Shi mbi fshat

Në fshatin e vendlindjes sime

Gjithë natën pikërroi shi...

Në një shtrat virgjiërie

Fjeti ëndrra ime për liri

Përmbi supet e atdheut

Ka kaq dritë e kaltërsi.

Ne çdo grimcë që ka dheu

Pika vesë rrëzëllijnë

Me një dritë ardhur nga yje

Vizitova historinë.....

Eca zbathur nëpër pyje

Për të zgjuar çdo kujtim.

Gur më gur preka miniera

Të zbuloja madhështinë

Një këmbanë më vjen tek dera

Ma bën gjokson flakë që ndrin

Një këmbanë më lëshoi shpirti.

Plagë hapur nga lëngimi.

Vura buzën te burimi

Si livadh  ku vjen blerimi

Dashuria puthka mallin

Lumëbardhi shtratin rriti

Blegërima  ne Broliq e mbush malin

Në ugarë çel filizi...

Sonte qënkam i vetmuar

Tek vë supin në oxhak.

Qënkam shiu i pambaruar

Si një kalë që kullot bar…..(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora