E enjte, 20.06.2024, 06:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: 100 vjetori i vdekjes - Ismail Qemali - Babai i Kombit Shqiptar

E enjte, 07.02.2019, 08:56 PM


100 vjetori i vdekjes - Ismail Qemali - Babai i Kombit Shqiptar

" Un' jam Ismail Qemali,prapa me vjen Historia.." populli

-Le te kujtojme e te mbajme lart dhe ta mbrojme ,emrin dhe vepren historike te Isamail Qemalit,ideatorit dhe Flamurtarit te Lirise dhe te Pavaersise te Kombit Shqiptar,28 Nentor 1912..

-Ismail Qemali-(16 October 1844,Vlore – 24 January 1919 Peruxhia) Was an Albanian politician and publicist who served as the 1st President and Prime Minister as well as Foreign Minister of Albania from 1912 to 1914. He is considered to be the Founding Father of Modern Albania and the principal author of the Declaration of Independence.(shih dhe lexo ne Wikipedia dhe Autoret shqiptare dhe te huaj,ne shqip e gjuhet e huaja)

-Ismail Qemali-Themeluesi i shtetit modern shqiptar me te gjitha Institucionet zyrtare ,vulosi aktin sublim te lirise te lufterave shkullore,Shpalljen e Pavaresise,-Kryeministri i pare i shtetit Shqiptar.

-Ngriti Flamurin kombetar shqiptar te Skenderbeut,ne te gjitha trojet Etnike te Shqiperise,Kosove,Cameri,Mal te Zi e ne Maqedoni.

-Unisoi Bashkimin e kombit shqiptar, gege e toske,veri juge,"nje asht Shqipnia" -Lartesoi idalin te Bashkimit fetar,,"feja e shqiptarit Atdhetaria".

-Njohjen e shtetit shqipatar ne arenen nderkombetare,nepermjete hapjen e misioneve diplomatike ne Europe..

..Le te kujtojme disa te verteta historike ,nga jeta dhe vepra madhore ketij burri shteti,Babai Kombit Shqiptar.-"Lirine dhe Kombin Shqiptar,nuk e dorezojme dhe nuk ua leme ta copetoni,Ne do ta mbrojme edhe me pushke !"-

-ne kete moment bashkeluftetari trim kosovar ,Isa Buletini,nxjer nga gjoksin,koburen e fshehur( pasi tjetren e kish dorezuar me pare) dhe e perplas ne tavoline..gjate takimit ne Konferencen e Londres ,me delegacinin shqiptar per njohjen e Pavaresise te Shqiperise te shtetit e kombit Shqiptar.

-"Shqiperia dhe shqipetaret,ne kete castn te mevetesise (te Shpalljes te Pavaresise),shkepusin njehere e pergjithmone prangat nga skllaveria shekullore otomane duke i thene Botes,se kemi qene, jemi e do te mbetemi shqiptare ,pellazge-ilire ne trojet tona dhe nuk kemi asnje lidhje me osmanet e turkomanet...!"

..Isamil Qemali ,pasi mbaroi gjinazin "Zosimea" ne Janine ,kreu e mbrojti studimet e tij,si jurist,diplomaci ,redaktor letrar,perkthyes dhe historian,studjues i historise te kombeve,te Ballkanit e te Europes ,ai hodhi dhe mbrojti tezen historike gjuhesore se shqiptaret e sotem ,jane bijte,sterniperat  e pellazgeve -ilireve ne Ballkan e me tutje ne Evropi..-si dhe nje deklarate historike te pakundershtushme

se,-" Le te mos harojme se te paret e Heleneve (greket.L.K.) ,kane qene pellazget-iliret !" No Komnet.

-Kete vit jubilar te 100 vjetorit te vdekjes te Atit tone, Ismail Qemali,ta shndrojme ne nje vit kremtimesh historike te krenarise kombetare ,me evenimente artistike kulturore letrare ,duke thelluar e trasheguar ne gjeneratat e reja ,vlerat tona te cmuara kombetare ,me te vertata historike e deshimi dokumetare te gjalla ,pa pasione dhe amatorizma:

-te qenit SHQIPETAR-SHQIPERIA,Arberia-Albania-, ne Trojet tona autoktone Etnike ,

se kemi nje histori te lashte ,nje gjuhe Nene te njeresimit gjuhen e Perendive , nga ku burojne gjuhet e tjera dhe se jemi nje komb me nje fe njekombeshe atdhetare

-se kemi luftuar e do te luftojme per Liri e Paqe,per vellazerim e bashkim Kombetar.

Mblodhi e shkroi Luan Kalana-publicist shqiptaro-amaerikan,

janar 2019-Florida SHBA.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora