E merkure, 22.05.2024, 02:09 AM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Tomorri - Mal i shenjtë

E enjte, 11.01.2018, 08:59 PM


Bashkim Saliasi

 

Tomorri-Mal i shenjtë

 

Në Tomorr ku Dielli zë e  ulet,

Gjithë Natyra ngado buzëqesh,

Para tij Shpiragu me respekt përulet,

Adriatiku me dallgë e përshëndet.

 

Yje e Hënë për çdo natë,

Kokën mbi supe të tij vënë.

Një dritë hyjnore rrezet zgjat,

Me argjend mbulon tërë atë vend.

 

Aty erdhi, e fron zuri Abaz Aliu,

Me dëshirë e porosi të Perëdisë,

Ndaj krenar ndihet skraparliu,

Për këtë Mal të gjithë Shqipërisë.

 

Ekzekutimi i Malit

 

Iu turrën Malit mafiozë, horra e hajdutë,

T’i vjedhin gurët e çmuar që mban në gji.

Tomorri u shkatrrua me makineri e barut,

E para herë që Mali u drodh, u mund.

 

Mali i Tomorri proteston

 

S'më kanë përgjunjur shekujt barbarë,

Kam përballuar pushtues, stuhitë, rrufetë.

Kjo Demokracia - Kurvë trupin m’a ka sakatuar,

Po më vrasin e po me vjedhin maskarenjtë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora