E premte, 01.12.2023, 04:02 AM (GMT)

Kulturë

Viron Kona: Vallja e ujqërve

E premte, 03.11.2017, 06:11 PM


Viron Kona

 

Vallja e ujqërve

 

Në pikë të dimrit e të uritur,

kur dëbora gjithçka mbulon,

ujqërit nisin vallen e njohur:

“Më i forti mbijeton !”

 

Njëri pas tjetrit rrotullohen,

mprehin dhëmbët, ulërijnë,

ai që n`valle përdhe rrëzohet:

për të  fortët bëhet ushqim!

 

Njëri ra.

“Oh, ç`fatkeqësi”!

S`kemi ç`bëjmë,

c`est la vie!1)

 

Shtyhen, ndeshen, rrotullohen,

më e  zjarrtë vallja vazhdon,

n`këtë botë kafshësh t`egra,

“Më i  forti mbijeton”!

 

1).C`est la vie!- fr. I ka jeta këto!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora