E shtune, 23.09.2023, 10:28 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Bashkëbisedim mes dy monarkëve dhe Gjergj Kastriotit

E marte, 03.10.2017, 07:47 PM


Gjon KEKA: Bashkëbisedim në mes dy monarkëve Cyrus dhe Gjergj Kastriotit

Një bashkëbisedim në mes të dy monarkëve sipas D. Fassmann, nxjerr nga vepra e tij e vitit 1724, këtu po vendos një pjesë të saj interesante:

Cyrus: Miku im! Ti je Skanderbeg që i ke fut frikën turqëve.

Skanderbeg: Po, monark i madh, unë jam ai.

Cyrus: Jam shumë i lumtur që ju takoj....

Skanderbeg trim a është e vërtetë ajo që thonë për ju, se kur ishit të zemëruar gjaku ju rridhte nga buzët?

Skanderbeg: Jo vetëm nga buzët, por edhe nga sytë e mi.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora