E merkure, 04.10.2023, 09:56 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Samara arbnori i Tübingenit

E hene, 02.10.2017, 07:55 PM


Gjergj Samara arbnori i njohur i cili ishte udhëheqës i komandës së “Stratiotëve”(Stratiotët ishin epirotët e lashtë ose më sakt arbnorët vetë) , ai u plagos në Betejën e Tübingenit në vitin 1519 ku edhe më pas vdiq nga plagët e marra. Ai ishte varrosur solemnisht në Kishën St.Stiftskirche St.Georg Tübingen ku edhe sot varri i tij,apo monumenti ende qëndon aty. Se arbnorët kudo ku kanë shkuar kanë lënë gjurmë ,dhe se emrat Gjergj janë jo rastëisht emra që i ka prekur vesa e lavdisë,kjo shihet parasëgjitha si nga emri i Gjergj Kastriotit,Gjergj Basta, Gjergj Samara, Gjergj Fishta etj.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora