E diele, 24.09.2023, 12:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Kastrioti në kronikën holandeze të vitit 1586

E marte, 26.09.2017, 08:15 PM


Gjergj Kastrioti në kronikën holandeze të vitit 1586

Nga Gjon KEKA

Në një kronik në gjuhën holandeze botim i vitit 1586 në një nga kapitujt i kushtohet edhe jetës dhe veprës së Gjergj Kastriotit si dhe heroizmit të tij të pashoq në luftën kundër pushtuesit otoman. Si shumë vepra tjera edhe kjo nuk e lë pa e përfshirë këtë figurë të rëndësishme ,këtë mbrojtës të madh të civilizimit të familjes europiane dhe të atdheut të tij. Liria e kombit të tij përbënte lirinë për ...tërë kontinentin europian,sepse ai gjatë jetës dhe veprës së tij u bë faktori vendimtar i kontinentit aty u ndal vërshimi i otomanëve në drejtim të vendeve tjera të europës dhe aty përfunduan sa ishte gjallë ai ,sepse u bë mur i pakalueshëm. Prandaj vepra e tij e madhe për lirinë e atdheut të tij ishte arsyeja e madhe e shumë autorëve europian për ta trajtuar këtë personalitet të madh të kombit arbnor europian.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora