E marte, 05.12.2023, 03:09 PM (GMT)

Kulturë

Mëhill Marku: Shuberti i pyllit

E hene, 25.09.2017, 06:22 PM


SHUBERTI I PYLLIT

 

-Cikli poetik nga Mëhill Marku, Lezhë-

 

DETET S'KAN UJË, KANË LOT...

 

-NË SHENJË NDERIMI E PËRSHPIRTJEJE , PËR QINDRA BURRA, GRA,FËMIJË, TË RINJ E TË REJA QË NË KERKIM TË NJË JETE MË TË MIRË, HUMBËN JETEN NË DETE, NË KËTO 25 VITE -

 

NJË MAL DHIMBJE KAM NË KOKË

BËJ TA SHPRAZI  E S'E THEM DOT

NE DETIN ADRIATIK E DETIN JON

AQ SA UJË (PO-PO) KA EDHE LOT.

 

NË GJI, AQ JETË NJERZISH MBAJNË

NDAJ DALLGET MË SHUMË GJEMOJNË

ME DHIMBJEN NJERZORE BASHKOHEN

SI ILACET QE PERPIQEN TA SHEROJNE.

 

KAM DEKADA QE NË DET LUNDROJ

(SOT HIJE NJERZISH MË SHOQËROJNË)

ESHTE SHTUAR EGERSIA E DALLGËVE

GJËMËT E TYRE TASH DHE LOTOJNË.

 

MË DHEMB SHPIRTI E KAM NJË HALL

(ME VELLEZER E MOTRA DUA TA NDAJ)

DETI, QE GJITHE JETEN E DESHA BOLL

QE NGA '90-ta SI ME DUKET = ARKIVOL

 

NDAJ O DETE E KAM NJE AMANET

SHPIRTRAT E TYRE MBAJINI ME NDERIM

JU LUTET, ÇDO BABË, LUTET ÇDO NËNË

DHE NJE VETERAN DETI ME PERMALLIM.

   


DETI ME NJERIUN NGJASON!

 

TEK RRI NË BREG TË DETIT

MËNDJA THELLË LUNDRON

DHE I BËJ PYETJE, VEHTES

-Ç’KA DETI QE DALLGËZON!?

 

HERË DALLËGËZUAR HERË I QETË

VALL DETIN KUSH E  NGACMON?

NJË I MOSHUA ME NGJASON DETI

ME TEMPERATURË E ME TENSION.

 

KUR DETI KA TEMPERATURË TË LARTË

DALLGËT KULMOJNË SI  VARGMAL

GJËMON SI I SËMURI NË SHTRAT

QE THELLË NE VETVETE KA ZJARR!

 

SA VJEN DOKTORI NJËRIUT I QESH FYTYRA

DHE SI MË DORË SËMUNDJEN JA LARGON

DOKTORI  I DETIT, ËSHTË VETË DIELLI-ZOT

AI E BËN TË QETË, PO AI E DALLËGËZON?!

 

-SHENGJIN : 18. 8. 2017-

   

SHUBERTI I PYLLIT

 

FLUTURON BILBILI

NGA LISI E NË LIS

SA NDAL FLUTURIMIN

KËNGES SHPEJT JA NIS.

 

ME ATË ZË TË BUKUR

ME TË ËMBLA MELODIE

GJINKALLA E FLUTURA

MBLIDHEN NË KORIE.

 

DËGJOJA MELODITË

MË DOLI VEHTJA QEJFIT

MË NGJANË SI SIMFONITË

SIMFONIT' E SHUBERTIT.

 

EDHE KAFSHET E PYLLIT

NDALEN E DËGJOJNË

I DEH KËNG'E BILBILIT

…NE S'DIJMË TË KËNDOJMË.

 

ÇOBANË E ÇOBANESHA

ZALISUR LUAJNË NË HIJE

DHE ZOGJ E LAURESHA

DEHUR PREJ MELODIJE.

 

KËNDO, KËNDO BILBIL

ASHTU SI DO E TI DI

JE SHUBERT I PYLLIT

SHUBERTI TE KA ZILI.

 

- LEZHË, 08. 09. 2016-


 

DY SHENJTEN KA SHQIPËRIA.....

 

SA E VOGEL, SA E MADHE

PASKE QENË, O SHQIPËRI

MBUSHUR DERTE E HALLE

POR TË MADHE HISTORI.

 

NEPËR SHEKUJ, NEPËR MOTE

THELLË E LARG, NË ILIRI

EDHE SOT, NË GJI TË KËSAJ BOTE

SHËNDRIT SI DIELLI, NË QIELL TË NXI.

 

PATE BURRA  E PATE GRA

NË LUFTRA NDRITEN LAVDIE

ZEMERZJARR E FLAKADA

BOTA DRIDHEJ PREJ HORDHIE.

 

NEPËR SHEKUJ E NEPËR BREZA

LAVDINË TËNDE, KURR S'E HUPE

KE N’BALL GJERGJ E SHEN TEREZA

NGA EUROPA E DERI TE KALKUTA.

 

DY HERË BOTA U LUT PËR TY

DHE TE TI, I NGJALLEJ SHPRESA

KUR LUFTOI GJERGJI ME TURQI

KUR U SHËNJTRU NANE TEREZA.

 

SA TË JETË JETA, NËNË SHQIPËRI

SA TË KETË HANË  E TË KETË DIELL

KËTA DY SHENJTEN TË SHTOJNË LAVDI

GJERGJI NË TOKË TEREZA NË QIELL.

LEZHË, 10 09 2016


GJETHET E MENDIMEVE

 

FESHFËRINË LEHTË,LEHTË ERA E VJESHTES

GJETHET E MENDIMEVE RRËZON MBI LETER

I MBLEDH NJË NGA NJË, JANË GJETHE TË JETES

ME GJETHET - VARGJE, NIS POEZI TJETER.

 

TË GJITHA PEMËT FILLOJNË TË XHVISHEN

NA DUKET SE LËKUREN E TYRE NDËRROJNË

NDERSA GJETHET ME TOKEN NGJISHEN

FRUTET E TYRE NË HAMBARE SHKOJNË.

 

MENDIMET SI GJETHE NË LETER I LËSHOJ

(FJALET SI GJETHET S'DUA TË ZVERDHEN)

SE ATO JANË COPËZA TË JETES QË SHKOI

NDAJ SI FRUTE TË MENDIMIT ME ERDHEN.

 

NGA NJË VARG GJETHE, KUJDO IA DHUROJ

TA KET SI KUJTIM NGA SHOKU I RI I VJETER

NË MOS I PËLQEFTË, BUZET MOS TI RRUDHI

VARGJE TË GJELBËR DHUROJ HEREN TJETER.

 

SE NJERIU, KREJT SI VET NATYRA ËSHTË

NDONJËHERË NUK I KA FRUTAT E MIRA

EDHE UNE NJERIU KAM VERË E VJESHTË

HERË,HERË VARGJET NUK JANË TË ARRIRA.

 

LEZHË, 23 09 2016


 

MUZA IME E DASHUR!

 

MBREMË SEÇ MË ERDHE NË ËNDERR

MUZA IME E DASHUR, VEZULLUESE

UNË I VESHUR PORSI DHËNDERR

TI E LULZUAR ME VELLO SI NUSE.

 

ÇDO GJË SHËNDRISTE E LLAMBURISTE

SI ASKURRË DHE AS NDONJËHERË

ISHTE DIMER ,DËBORË E AKULL KERCISTE

NE NA DUKEJ SE ISHIM NË PRANËVERË.

 

NË MENDJE MË ERDHEN SHUMË MOTIVE

GJUMIN SEÇ MA PRISHI FRYMËZIMI

FRYMËZIMIN TIM NË VARGJE E SHKRIVE

ME NOTA TË TRISHTA  E TINGUJ GËZIMI.

 

TI MUZË E DASHUR JE VETË JETA

HERË ME DALLGË E HERË ME VALË

NË KRAHET TUAJ GJITHËMONË MBETA

Si SOT BURRE E QË KUR ISHA DJALË.

 

ME MUZËN ,GJITHËMONË  DASHURUAR

SA TË JEM GJALLË, E DERI SA TË MBES

SI TI KUSH ZEMREN S'MA KA FLAKËRUAR

NË KRAHET TU DO JEM DHE KUR TË VDES.

 

NJE DITE KUR TË IKI NGA KJO BOTË

JO PAK VARGJE DUA TI LE SI KUJTIM

QË KUR TI LEXOJË DIKUSH TË THOTË:

" DHE NGA VARRI PO JEP FRYMËZIM"!

 

LEZHË  22. 09.2016

 

-Per ZemraShqiptare, nga Shengjini Shtator 2017-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora