E shtune, 13.07.2024, 07:19 AM (GMT+1)

Kulturë

Fritz Radovani: Ja pse nuk studjohet At Gjergj Fishta

E hene, 25.09.2017, 07:00 PM


Nga Fritz RADOVANI:

 

JA  PSE  NUK  STUDJOHET  AT  GJERGJ  FISHTA

NDER  SHKOLLAT  SHQIPTARE !

 

2017 FOTO NGA TIRANA

 

Nga At Gjergj FISHA O.F.M.

 

“Kryeministrit veç po i tham

Se Shqipnia do t’ shkojë dam,

Q’ se dikush – se kush s’ e di:

Nieri, a klikë, a se “Parti” –

Po don zot me u ba n’ Shqipni,

Për me lanë Shqipninë Turki.

***

Kshtu ndër mend, edhe, na e kém’,

Nji urë n’ Mat me lshue, e nji n’ Cém,

Dy n’ Shkumbin e tri n’ Devollë.

Edhe nji Tiranë – Stambollë...”

(“Gomari i Babatasit” 1923)

 

Shenim nga Fritz Radovani: Ju lutem mendoni pak me vete, ku e dinte At Fishta në

vitin 1923 se, “ku, mendojnë qeveritarët tanë me ndertue Urat e turpit tyne?!”

Melbourne, 12 Shtator 2017(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora