E hene, 04.12.2023, 10:09 AM (GMT)

Kulturë

Vjollca Pasku: Dua më shumë lirinë

E marte, 03.10.2017, 06:39 PM


Vjollca Tiku Pasku

 

DUA MË SHUMË LIRINË

 

Eci me ty ngadalë copëz e qiellit i vjetër,

si një lumë resh që fsheh yllin e pikëllimit,

gjahtar i zemrës sime më kërkon pa reshtur,

'Kthehu mos nxito të shkelësh fjalën e premtimit'.

 

Rrezet e bukura të dashurisë janë ç'ngjyrosur,

diamantet e kristalet e bukura janë gurë të pavlerë,

ti harron kur ajrin me ngjyra ma burgose,

më hodhe në prangat e dhimbjes në terr.

 

Kurrë nuk e këmbej dashurinë me skallvëri,

sepse njeriu është si era e malit të lartë,

sado ta shtëngosh brenda pëllëmbës,

ikën nga hapësira e gishtave në lirinë e artë,

 

Tani që ndjej dhimbje jetoj në shumë jetë

syve të verbër u është kthyer shikimi i qartë

kush nuk ka liri në jetë nuk ka dritë në ajër,

por plagë të një iluzioni diell që djegjen mbart.
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora