E hene, 22.07.2024, 02:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Në ditëlindjen e Fishtës

E hene, 24.10.2016, 08:00 AM


NË DITËLINDJEN E FISHTËS

Në një shtëpi dykateshe,

qê dikur i thonin kullë,

sot gërmadhë,

vargje fishtjane

ruan në çdo gur,

Fishten e madh

na çmoi bota,

e mêkatet tona ndaj tij

as qielli e as toka nuk i përbi.

Përveç shtatores n'oborr

as lule as hardhi,

ndër skutat e shtëpisë

mund t'ketê vetëm ndonjê mi.

J.Z. 23 tetor 2016(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora