E enjte, 25.07.2024, 07:31 AM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Rugova: Varg po vijnë katunde e fjalë

E shtune, 22.10.2016, 08:06 AM


Varg po vijnë katunde e fjalë

 

Nga Mustafë Rugova

 

Ortë e bardha m'kane çu fjalë

pse nuk knon ti mor djalë?

Qysh me knu kur za nuk kam

nisja nisja e fjalë mos ban.

 

Ojna oreve nuk jau bana

o sa shpejt dul edhe kanga

I knova Mrizit e Qafes s'Qyqes

Hajles së bukur e Gjeravices.

 

Gurit t'kuq e Shkelzenit

Mariashit e Likenit

Me thote ora, ora e lume

tash me knu rend per katune.

 

E ku ka bre ma shyhret

se me knu per vend te vet?

Shume fjale t'mira une kam ni

per Rugoven shpi per shpi.

 

Per Dugajivin e Kuqishten

dy katunde t'pa kurrkund çifte

E per Pepaj e Reke t'Allags

per trimni e burra t'fjals.

 

Dhe per Stankaj e per Shkrelin

trima t'çartun e zemerhekur

Dy katune midis Rugove

Shtupeqi i math e i vogel.

 

Tanaheret  e deimida

fyt per fyt jane pre me shka

E per Llaz, Boge e Llutove

te pashoqe ne krejt Kosovë.

 

Mos kujtoni që harrova

dy katune qe si perkujtova

Fshatin Malaj me Koshutan

per burrni e gjithçka kanë.

 

Tan k'to fjale qe i bashkova

hallal mu s'ma ban Rugova

mos me knu per çikat tona

qe si ka Parisi as Roma.

 

tybe n'zotin as krejt Evropa

Naç per dokë e per t'mara

all te kuqe e si orebardha

Sikur moti ne legjenda.

 

here te buta e her te egra

e mas shumti si burrnesha

Lum Rugova qe i ka rrite

shume ma t'mira se PERRITE!

 

-Per ZemraShqiptare, nga Hollanda, Tetor 2016-(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora