E marte, 22.06.2021, 08:31 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E diele, 24.07.2016, 01:17 PM


Engjëll Koliqi

 

NJË FJALË E VOGËL

 

Na ka mësuar jeta

Shpeshherë

Vetëm një fjalë e vogël

Medet

Shkakton telashe të mëdha

                        Garlate (Lecco), 17 korrik 2016

 

DUKE I KËNDUAR DASHURISË

 

Ndjehemi mirë

Shumë të fortë

Edhe t’ëmbël

Në këtë botë

                        Garlate (Lecco), 17 korrik 2016

 

SHUMË TË LODHUR

 

Të gjorët

Largohen nga kremtja

Pa lëpirë

Mjaltin e dashurisë

                        Garlate (Lecco), 17 korrik 2016

 

SI UNË

 

Edhe ti

Edhe ai

Edhe ajo

Të gjithë

Kanë të drejta të barabarta

Edhe përgjegjësi

Në dashuri

                        Lecco, 17 korrik 2016

 

DUKE PIRË VERË

 

Ngrehim dolli

Gjithnjë e më shumë

Për përparimet në dashuri

                        Lecco, 17 korrik 2016

 

TË KURORËZUAR

 

Në fron

Jemi ne

Ata që japim

Të gjitha komandat

Gjithherë brenda dashurisë

                        Lecco, 17 korrik 2016

 

SHUMË MENDIME

 

Dikush thotë një gjë

Dikush një tjetër

Për të njëjtën çështje

Dalin shumë

Shumë mendime

                        Lecco, 17 korrik 2016

 

MES STINËVE

 

Moti i mirë

Me mrekulli hyjnore

Na thërret gjithnjë

Në valle të bekuara

Të dashurisë

                        Lecco, 17 korrik 2016

 

ME FJALË TË MËDHA

 

Edhe kur nuk bëhet gjë

Me shumë fjalë të mëdha

I bëjnë interesantë

Duke i paraqitur të rëndësishme

Edhe të domosdoshme

Shumë procese dhe dukuri

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

SI GJITHHERË...

 

Edhe sot

Jemi në ballë

Të të gjitha festimeve

Të mbretërisë sonë

Që është e dashurisë

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

NUK SHKOJNË MË

 

Bijtë e dreqit

Kriminelë

Kanë ardhur mes nesh

Medet

Nuk shkojnë më andej

Medet

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

SI TI

 

Edhe unë

Dua të kontribuoj

Me të gjitha fuqitë

Në të shenjten dashuri

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

SI GJITHHERË

 

Edhe sot

Dua të këndoj

Sipas shijes së mbretëreshës

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

TRADITAT TONA

 

Gjithmonë

Në çdo pikë

Vezullojnë

Edhe shkëlqejnë

Me rreeze dashurie

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

MES VIJAVE TONA

 

Janë vënë shumë pika

Për shumë çështje

Mbahet drejtimi

Dhe baraspeshimi

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

EDHE ANDEJ

 

Dashuria ka bërë

Pika edhe vija

Sipas rregullave të njëjta

Si këndej

Plot me ëmbëlsi

Përpara

                        Oggiono (Lecco), 17 korrik 2016

 

UNA PICCOLA PAROLA

 

La vita ci ha insegnato

Spesso

Una sola piccola parola

Purtroppo

Causa grandi guai

                        Garlate (Lecco), 17 luglio 2016

 

CANTANDO ALL’AMORE

 

Sentiamoci bene

Molto forti

Anche dolcissimi

In questo mondo

                        Garlate (Lecco), 17 luglio 2016

 

TANTO STANCATI

 

Poveri

Si allontanano dalla festa

Senza leccare

Il miele dell’amore

                        Garlate (Lecco), 17 luglio 2016

 

COME IO

 

Anche tu

Anche lui

Anche lei

E tutti

Hanno pieno dei diritti

Anche responsabilità

Nell’amore

                        Lecco, 17 luglio 2016

 

BEVENDO VINO

 

Brindiamo

Sempre di più

Per gli avanzamenti dell’amore

                        Lecco, 17 luglio 2016

 

INCORONATI

 

Al trono

Siamo noi

Quelli che diano

Tutti comandamenti

Sempre dentro all’amore

                        Lecco, 17 luglio 2016

 

TANTI PENSIERI

 

Alcuno disse così

Alcuno un altro

Per la stessa questione

Escono tanti pensieri

Tanti

                        Lecco, 17 luglio 2016

 

TRA LE STAGIONI

 

Il buon tempo

Con divini miracoli

Sempre ci chiama

Nei benedetti balli

Dell’amore

                        Lecco, 17 luglio 2016

 

CON GRANDI PAROLE

 

Anche quando non si fa niente

Con tante grandi parole

Li fanno interessanti

Presentandosi importanti

Anche indispensabili

Tanti processi e fenomeni

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

COME SEMPRE…

 

Anche oggi

Siamo al fronte

Di tutti festeggiamenti

Del nostro regno

Che è dell’amore

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

NON SE NE VANNO PIÙ

 

I figli del diavolo

Criminali

Ci sono venuti tra noi

Purtroppo

Non se ne vanno più di là

Purtroppo

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

COME TE

 

Anch’io

Voglio contribuire

Con tutte le forze

Nel santissimo amore

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

COME SEMPRE

 

Anche oggi

Voglio cantare

Secondo il gusto della regina

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

LE NOSTRE TRADIZIONI

 

Sempre

In ogni punto

Splendono

Anche brillano

Con raggi dell’amore

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

TRA LE NOSTRE LINEE

 

Ci sono messi tanti punti

Per tante questioni

Si tiene la direzione

Ed equivalenza

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016

 

ANCHE DI LÀ

 

L’amore ha fatto

Punti e linee

Secondo le stesse regole

Come di qua

Pieno di dolcezza

Avanti

                        Oggiono (Lecco), 17 luglio 2016(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora