E hene, 20.05.2024, 11:01 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Dardania, Shqiperia, Qosja dhe Ata!

E diele, 03.08.2008, 06:45 PM


Thaci - Sejdiu - Bush
Dardania, Shqiperia, Qosja dhe Ata!

 

Nga Ilir Dardani

 

Shumice pa vlere apo ‘’pakice’’ me vlere?!

 

Shqiptaret, historikisht nuk kane gjetur mikun ne vendet arabe dhe as ne ato sllave. Cdo lloj bashkepunimi, qofte edhe kulturor mes Shqiperise dhe vendeve te lartpermendura, ka qe fallso, i veshur me ligesi me fund te zi per shqiptaret.

Vendet arabe dhe ato sllave gjithnje kane gjetur ‘’meshirim’’ mes tyre. Sot Dardanine nuk e njohin arabo-sllavet, sepse mbeten nje grusht i vetem plehrash. Per mua eshte kenaqesi mos-njohja e Dardanise nga vendet qe jane ne krize te plote, qe enden si pula pa koke duke ekzekutuar te ardhmen e tyre. Kjo mosnjohje eshte pasqyre e vertete e diskriminimit te paqes, te lirise se njeriut, te dashurise per djallin qe kane keto vende.

Me kane lodhur shqipfolesit me ‘’vellazerine islame’’, e cila, si gjithmone, me ben me vjell! Me gezohet zemra kur shikoj politikanet dardane ne vendin Elite te Demokracise, Amerike. Ka mijera shqipfolesh qe mallkojne avionin e Sejdiut e Thacit, sepse vizituan vendin ‘’armik’’ te islamucit!

Islamike! Dardania i perket Qyteterimit Perendimor dhe jo qyqerimit aziatik! Dardania eshte ne rruge te mbare dhe te do jete pergjithmone vend mirenjohes, dhe se shpejti do dergoje edhe forcat e saj per ruajtjen e paqes ne bote, pikerisht aty ku ka nevoje, ne vendet e islamikeve, per te thyer terrorizmin islamik.

Rrezet e veprimit antishqiptar po ngushtohen dhe dielli po lind edhe per shqiptaret me gjak shqiptari. Mbetjeve osmane po ju zihet fryma dhe se shpejti do ngordhin nje nga nje dhe shqiptaret do te jene qytetare te denje te Evropes.

Sejdiu, Thaci dhe Harajdinaj do te ecin sipas mesimeve te Profetit Dardan Ibrahim Rugova dhe s’do kene asgje te perbashket me Sali Anadollakun e Shqiperise, dhe as me Fatos Greko-Serbin me bindje anadollake, te cilet Ameriken e larguan, kur Shqiperise i duhej me shume se kurre, duke vendosur Azine ne Shqiperi.

Zoti i bekofte shqiptaret e vertete, Zoti e bekofte Ameriken dhe Evropen. Djalli, jo befte, por do beje gosti me antishqiptaret.

 

Shqiptaret nuk jane nje komb Kopil!

 

Duke rilexuar ‘’Sproven e Identitetit’’ te Kadarese, mu kujtua Qosja dhe mjekrra e tij islamike! Ne kohen e debatit njerzit ishin ndare ne dy grupe:

1) shqiptaret evropiane qe perkrahnin Kadarene.

2) shqiptaret arabe, tradhetaret e kombit shqiptar, perkrahinin Qosen.

Qosja, duke ju lutur atij allahut, te cilit ne shqiptaret i themi ‘’Zot’’, solli gjak kenaqesie ne Shqiperi, ne vitin 1997! Nuk eshte shume cudi sepse islamiket pas cdo tragjedie thone: ‘’u plotesua vullneti i allahut’’. Shkuan deri aty sa thane: ‘’Ne dallget e tmerrshme te Tsunamit (qe mori qindra mijera jete), shkruhej Allah’’, dhe krenoheshin sepse allahu i tyre vrau  100 mije vetem femije! E pabesueshme!

Qosja, kur shqiptaret vrane njeri-tjetrin, festonte se bashku me 3 gishtat serbo-grek! ''Revolucioni'' e zbehi Qosen, nga nje figure deri diku e respektuar, u shnderrua ne figure te deshperuar. Shqiptaret vriteshin, Qosja tregonte shpirtin turko-serb!

Te japesh mesazh mjerimi, te vobektet shqiptare t’i adresosh nga mjerimi islamik eshte antishqiptarizem, eshte barabarizem anadollak!

Dy gabimet shtazore, te nje dimensioni negativ te jashtezakonshem  peshtirosin komplet vepren, sado vlere te kete pasur dikur! Per mua Qosja eshte -0!

Ne nuk jemi nje komb Kopil qe te perfaqesojme orientalizmin. Pushtuesi na ka vrare ne dhe kulturen, por jo gjakun tone, gjakun natyral shqiptaro-perendimor sepse gjithmone eshte rikthyer nga parajsa. Ne duam te jetojme si te gjithe te tjeret, dhe mundesisht pa zhurmen vesh-shqyese te mikrofonit te hoxhes ne arabisht!

Te abuzosh me shqiptaret, t’i quash orientale eshte mashtrim, eshte antishqiptarizem i permasave tragjike, kur tek ne nuk mungon populli idiot! Idiot? – Po sepse vetem idjotet dhe gjakprishurit mund te jene orientale. Rexhep Qosja eshte tradhetar dhe shpirtzi, sepse kerkon me te keqen e mundshme per popullin e shumevuajtur shqiptar.

A po, a? PO!

 

Politika Shqiptare me Politikane AntiShqiptar!

 

Kemi gati 2 dekada qe kur komunizmi ra ne Shqiperi, por shqiptaret as drita nuk kane! Uji eshte bere ‘’i bekuar’’ qe gjendet rralle! Papanuesia (fale edhe dembelizmit) eshte e madhe, por edhe rrogat per ata qe punojne jane te vogla.

Shqiptaret jane lodhur, derrmuar me politikanet e paafte per te drejtuar, por shume te afte ne paqen pro-korrupsion! Korrupsionin e te tjereve e luftojne, por jo ate personalo-fisnor!

Politikanet shqiptare i fshehin te ardhurat, duke mbushur bankat me para, me emra te miqve, kurse ne konferenca per shtyp shfaqen engjej te qeshur dhe mburren me arritjet falso te Shqiperise. Hyrja ne NATO eshte dicka, por asgje kur shikon ekonomine tone, me nje ushtri qe kur ka feste, gostia eshte Hallve (turke)!

Isha ne Shqiperi (edhe ne Dardani, Gjakove) per disa dite dhe si gjithmone nuk shikoj ndryshime tek pjesa e atyre qe jetojne ne skamje. Kurse ‘’loksozet’’ gjithnje perparojne! Nga Mercedesi ne Ferrari!

Gjate ketyre 16 (apo 18) viteve shqiptaret nuk kane pasur Pozite dhe as Opozite sepse politikanet shqiptare luftojne per para dhe per emer.

Shqiptaret nuk jane te kenaqur me qeverisjen aktuale, por shqiptaret te njejte do te jene edhe nese Socialistet qeverin neser. Te gjithe kane dhene prova se nuk bejne per Shqiperine! Eshte krijuar  edhe nje ‘’grup’’ kohet e fundit dhe emri i tyre tregon se i bejne te nentedhjetenentat, sic i kane bere kur ishin Mjaft! per te mbushur xhepat e tyre!

Shqiptaret duan te votojne per nje njeri qe do hyje ne histori si nje nder kokat me te lavdishme te historise sone, por fatkeqesisht ai sapo ka lindur, ose ndoshta s’ka lindur fare!

Shqiperia do vazhdoje te perjetoje dashuri te larget, ku malli per uje, drite e buke (pa liste) ta shqyen zemren!

Ah sikur te na ''pushtonte'' Amerika!

 

P.S. Nese je shqiptar mysliman, s'ke pse te ofendohesh sepse te dua.
Nese je islamuc, po te tregoj se nuk ke vend ne Iliri dhe duhet te zhdukesh vete para se te jete vone. Shqiptaret do triumfojne perballe mbetjeve osmane! Eshte koha e Shqiptareve!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora