E diele, 25.02.2024, 07:10 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (II)

E shtune, 16.02.2008, 06:22 PM


(Jo) Miqesisht per: Erion Bracen, arabet shqipfoles, Tiranen e turqve, mos-hapesit e dosjeve dhe Rovena Stefen!

Nga Ilir Dardani

Mbylle ate m… goje o Braceziu!

Erion Brace, ky mi zgavrash shqyesish eshte bere personi i ekranit shqiptar. Me nje te folur tipike jo-burrerore, shfaqet ne ekranet shqiptare cdo minute! Ky motor zhurmues eshte nje Enver Hoxh’ i pafuqishem. Kur vdes minatori, ngushellimi duhet te jete fjala e pare dhe jo e fundit. Brace hidhet direkt ne sulm kunder pozites me ate pafuqine e tij miziope! Brace mulli-gur-bluajtesi edhe me breket e veta zihet. Shtypi i majte i rri pas b… duke i marre ere papastertise skandaloze te tij. Cakall qe flet, nuse e perdale, femer naïve! Erioni do pushtetin! Brace ka shume deshire te zgjase mjekren derisa tja kaloje edhe Rexhepit te Qosajve! Baballaret e kombit! Gerr-merri te ben ta urresh ekranin, te urresh gazeten, te psh… ne gazetaret e patru! Pamje-cuditshmeria na cau …koken! Kudo gjendet Erion Bracisti. Ka kohe qe e kam humbur simpatine per liderin e demokrateve, por po te jete zevendesuesi i tij ky zgavrani, uroj nje pushtet-gjatesi te Sales sa e diktatorit, vetem kete mos ta shoh! Ky fjaleshume, genjeshtar e shpifes ordiner, sakrifikon edhe te pasakrifikueshmet, vetem per te zhvatur per vete, per te shtuar milionat e tij, pastaj ne te semes i qofte atij ne Diber qe femijet i dergon te leckosur ne shkolle per te mesuar nja dy fjale shqip!
Mbylle ate m… goje o Braceziu!

Arabet shqiptare te internetit!

Duke bere nje xhiro ne natyren e qete te internetit, hyrja ne vend te gabuar nga rastesia, apo kureshtja, ofron natyre te renduar nga idiotizmi. Disa faqe, te cilat administrohen nga disa injorante, bejne propagande arabe. Shkrime teresisht apo pjeserisht ne arabisht. Nuk behet fjale per faqe qe ne thelb kane fene, por per faqe qe jane te mbushura me kenge mp3 ilegale, ne mesin e tyre edhe disa qe quhen ‘’ilahi’’! Website-et zakonisht krijohen nga te rinje dhe kur shikon se c’rini kemi…per ta rrah murin, te vjen me vjell! Rinia evropiane jeton nen qiellin blu, ndersa gjallesat shqiptare shkojne e perziejne morrat me te arabeve. C’menxyre!

Tirana, dashnorja e turqve!

Kane mbetur duke zbuluar mure kalash e WC per te zbuluar ‘’identitetin’’ (osman) e Tiranes. Bridhu andej e bridhu ketej per te gjetur pak histori te paster shqiptare, por fatkeqesisht cdo rruge i sjell te gurthemeli i WC-se se ndertuar nga nje turk. Tirana ishte fole besnike e pushtuesve turq dhe sot (pushtuesit) nderohen me emra rrugesh ne kryeqytetin shqiptar. Ne Tirane, ne vendin tiran te shqiptareve, ata  qe erdhen ne Shqiperi per te prere koka shqiptaresh dhe e kryen misionin me se miri, jetojne ne zemrat dhe syte e kokqytetasve brez pas brezi! ‘’Murat Toptanat’’!. Tirana pothuaj nuk figuron ne listen e lavdise shqiptare dhe nuk mund te krahasohet as me lagje fshatrash per nga lavdia! E gezofsh pushtimin turk te brez-pas-brezshem kryeqyteti shqiptar!

Mos-hapesve te dosjes komuniste!

Hapini dosjet! Shqiptaret duhet te njihen me qenjet e zeza te historise komuniste. Hapeni dosjen e drejtesise o qenje te liga, o bij komunistash, o kominsta, o qenje te lara ne gjak te pafajshem shqiptari.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora