E merkure, 21.02.2024, 03:53 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ekskluzive: Ilir Dardani - Adem Kastrioti, Shqiptaret, Nazistet e EuroSllavise dhe turko-arabet!

E shtune, 02.02.2008, 07:36 PM


Adem Kastrioti, Shqiptaret, Nazistet e EuroSllavise dhe turko-arabet!

Nga Ilir Dardani - Zemra Shqiptare Ekskluzive

Edhe pse gjaku shqiptar eshte akoma i nxehte ne dhembet e vampireve serbe, nje grup shqiptaresh, te cileve u mungon njerezia, i japin doren serbit me mirenjohjen me te madhe! Dimer i cmendur ne token e dehur shqiptare!

Hazir Kuka i prerë në fyt. Gjëra të tilla serbët bënë edhe gjatë luftës së fundit në Kosovë
Edhe pse hakmarrjen nuk e quaj krim, por vetem drejtesi, nuk mund te them se duhet te fillojme luften me serbet, sepse mbi te gjitha eshte koha per te jetuar dhe jo per tu vrare. Sipas mendimit tim, miqesia me serbet eshte tradheti kombetare dhe kushdo qe shtrin doren e miqesise me ta eshte antishqiptar i perbetuar.

Shekull mbas shekulli, serbet kane qene varri i shqiptarit. Pergjate historise serbi gjithnje ka qene hanibal, sic ishte dje, sic eshte sot dhe sic do jete edhe neser.

Te shkelesh mbi gjakun e Adem Jasharit, i cili sakrifikoi jeten e tij dhe te njerzve te tij te shtrenjte, per t’u ndare nga monstrat e Ballkanit eshte lajthitje cnjerezore! Te dhunosh gjakun e mijera jeteve te humbura ne luften per liri shekull pas shekulli do te thote ‘’ti je ushunjez e mbushur me gjak te prishur serbi’’! Harrohen perdhunimet e motrave tona?! Harrohen vrasjet e foshnjave ne bark te nenes?! Harrohen femijet e ardhur ne jete per te jetuar gjate, por qe tanku serb i shkeli pa meshire? Harrohen varrezat masive? Harrohen burgosjet e keqtrajtimet e pafundme?! Harrohet serbi?!

Populli serb eshte nje Milloshevic disa milionesh. Pothuaj 100% e serbeve jane te mbushur me urrejtje per shqiptaret, sidomos per ata te Kosoves.

Shqiptaret mund ta kene ferre ne sy njeri-tjetrin, mund te vrasin njeri-tjetrin per nje fjale goje, por armiqte gjithnje i respektojne! Nje pjese shqiptaresh turkun e kane mikun me te mire. Pse? – Sepse na pushtuan per 500 vjet, na vrane zemren e na vrane kulturen, na vrane syte edhe trurin!

Nuk jemi larg perseritjes se turpit anadollak, kete here me emer tjeter, sllav! Turpi sllav!

Shqiptaret ne pergjithesi jane te prapambetur ne krahasim me qytetaret e vendeve perendimore. Prapambetja eshte me e theksuar kur behet fjale per art. Ardhjes se Goranit ne Tirane i etiketuan moton: ‘’Arti nuk njeh kufij’’! Te kam vrare dje, ndersa sot po te kendoj te varri (i Bomit)!

Shqiperia, duke qene nje shtet i pafuqishem dhe i dehur, ndoshta nuk mund te ndihmonte me shume ne luften per clirim te Kosoves, por ne asnje menyre nuk duhet te behej nismetare e paqes mes djallit dhe zotit!

‘’Populli vella turk’’ tashme  nuk qendron i vetem. Dashuria per gjakpiresit e shqiptarit eshte zgjeruar: ‘’Populli vella serb’’ eshte ne ardhje e siper!

Nuk kemi shume arsye te krenoheni sepse veprat jane te pakta, mikroskopike! Shqiptaret e Kosoves akoma nuk kane eshtrat e te afermeve te tyre per t’i varrosur. Historia na ka denuar rende, por tashme eshte koha te jemi njerez qe e vleresojme veten, qe njohim ngjyrat e botes.

Turqia erdhi dhe ja dha te mbrapshten kombit tone, por tashme edhe pse na humben origjinalitetin, kane ikur. Vetem ata qe i duan mund t’i kene! Vetem ai qe deshiron te jete turk mund te jete turk, plus arabo-mjekerr-aziatik, te cilet nuk mungojne ne ish Ilirine e paster, te shnderruar shpeshhere ne insekt!

Serbo-ruso-greket jane kercenim serioz, por fatmiresisht kemi Ameriken dhe shtetet me te fuqishme evropiane ne krahun tone. Shqiptaret duhet te distancohen nga nazistet moderne te Eurosllavise, nga arti dhe cdo gje e tyre. Kemi mjaft vende me te cilat mund te bashkepunojme ne te ardhmen. Gjaku nuk falet dhe turpin me buke nuk e ka ngrene Gjergj Kastrioti dhe as Adem Jashari. Kuptohet, ne nuk mund te jemi Jashare e Kastriote te gjithe, por te pakten t’iu ngjasojme pak.

JO sllaveve, JO turko-arabeve
PO Amerikes dhe Evropes(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora