E merkure, 17.04.2024, 10:56 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ekskluzive - Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise

E shtune, 22.12.2007, 03:24 PM


Faqja e zeze e Shqiperise

Nga Ilir Dardani

Ne Shqiperi mungon uji, mungonje dritat, por edhe buka nuk eshte me shumice, ndersa politikanet tane kerkojne zgjedhje te reja! Sipas llogjikes se mjere te tyre, duhet qe shqiptaret te nderrojne qeveri cdo vit per te minuar shpresen per nje te ardhme me te mire. Shqiperia, vend ne te cilin jeton vuajtja, drejtohet nga te paaftet ne 500 vitet e fundit. Hajdutet dhe zemerzinjte i jane perveshur politikes, nga te dyja krahet. Nje Edi Ram’ s’mund te jete me i mire se nje Sali Berish’, por gjera te perbashketa kane plot, njera nga ato eshte se punojne per mos-realizimin e enderres se shqiptarit, per te jetuar si njeri dhe jo si kafshe!

Qeveria Berisha, ashtu si qeveria Nano jane shquar dhe do shquhen per mos-mbajtje premtimesh, per mashtrues, per arrogance dhe per turpe historike!

Sali Berisha

E fut Shqiperine ne nje konference islamike, kur bota islame eshte kampione e krizes ne kete kohe moderne plot corjentim. Pervec kesaj, nuk respekton, shkel komunitetet e tjera fetare qe nuk i perkasin besimit islam, por dhe vete myslimanet shqiptare, te cilet boten arabe nuk e shohin si objekt pozitiv! Eshte normale qe cdo jo-mysliman shqiptar (por edhe cdo shqiptar pa dallim feje) te ofendohet kur e shikon vendin e tij perkrah vendeve si Afganistani. Botes se erret aziatike ja kemi pire lengun per 500 vjet, pasojat e ketij lengvreri i vuajme edhe sot, c’duam me?! Baben!?!

Fatos Nano

Pa njerezine me te vogel, heq nga zyra bustin e heroit kombetar te shqiptareve, Gjergj Kastriotit sepse kishte takim me kryeminstrin turk! Fatos Nano, nje tradhetar, nje anti-Skenderbe, nje ushunjez e mbushur me gjak te prishur serbi, greku e turku, udheheq shqiptaret per gati nje dekade. Kaq jo-shqiptare jemi ne qe mbahemi per shqiptare, kur na drejtojne njerez te degjeneruar ne surrat dhe ne zemer?!

Edi Rama
 
Ushunjeza me e re politike, pervec ‘’morteve’’ te tjera, eshte dhe njeri i pakulture, te cilit per rrugaceri sdo ja kishte zili as rendomesia me e madhe! Opozita nuk duhet te jete shkaterruese, por te kete nje rol jo vetem modest ne mbarvajtjen e vendit. Por ajo qe duhet nuk ndodh ne Shqiperi sepse per shqiptaret duket se eshte me e shtrenjte ajo qe nuk duhet! Shkoni pas Edvinit, rrezojeni qeverine dhe do jete i kenaqur me ju, do siguroje fonde per veten e tij, pa harruar dashnoret e tij. Ju populli shqiptar jeni dashnoret e Edi Rames? Besoj se jo te gjithe sepse ky ‘’besim’’ im, nese eshte falls, do ju leje pa breke!

Gazetat dhe gazetarucet

Ne kohen qe shqiptari perballet cdo dite me probleme ekonomike dhe mjerimi i shqiptarit duhet te jete ceshtje dite, gazetarucet zene nje qoshe pas nje ferre dhe ‘’paparacojne’’ mbathjet e kengetarushkave! Mjeresia, apo per t’i dhene pak ngjyre, zezesia eshte e pranishme me shume se kurre me pare. Kosova ne udhekryq, e rrethuar nga perbindeshat serbo-rus, asnjehere nuk eshte ceshtje dite. Nje lajm apo dy nga fundi i gazetes, mjaftojne per gjysmen e zemres shqiptare! E rendesishme eshte te zbulohet se ‘’kush ja ben gjumin e embel’’ x kengetareje! Edhe kur kengetaret nuk prononcohen, keta (gazetarucet) mundohen me mish e me shpirt te nxjerrin dicka ne drite! Te jo-nderuar gazetare, mua (dhe shumices se popullit shqiptar) nuk me plas se me ke shoqerohen ato qe ju i quani VIP, dhe as sa here e bejne…dashurine!

Perendimoret ne Lindje

Sikur mos te  egzistonte interneti, une asnjehere sdo i njihja shqiptaret ne thelb! Ne varken e kureshtjes lundroj dhe flladi i rendomte i aktualitetit shqiptar me ‘’c’kureshton’’! Lexoj zemrat dhe mendjet e bashkeatdhetareve dhe deshperimi se bashku me keqardhjen behen sa maja e bjeshkeve ku jam rritur, Cukali. Gjergj Kastrioti behet pre e sulmeve sepse ne vendin e tij, luftoi pushtuesit per te mbrojtur njerzit, kombin e tij. E pse na u sulmoka, ose e thene fiks, pse e urrejne? Eh, per faktin e thjeshte: luftoi turqit, me te cilet vellezerit e mi, nga fatkeqesia kombetare, ndajne te njejtin besim dhe i bie qe Kastrioti ka luftuar vellezerit (e nenes se huaj) turq. Populli shqiptar, qe kur shkelen turqit, u zhyt ne erresire, u la me gjak dhe u poshteru. Eshte Fakt!

Nena e Botes, Gonxhe Bojaxhiu, krenaria e shqiptarit te vertete dhe e cdo pellembe toke te botes qe ka shkelur (edhe qe s’ka shkelur), spostohet dhe futet ne te njejtin kosh mbeturinash si kryetrimi, kryeshqiptari Gjergj Kastrioti. Eshte e njejta dhimbje, eshte i njejti superturp! Po me nene-madhen c’kane?! Eh, ajo nuk ishte arabe, as shqiptare e keqe, por vetem shqiptare dhe ‘’nderkombetare’’ e madhe. Krenaria e planetit Toke.

Kam lexuar njeri te refuzoje kryetrimin modern Adem Jashari? Jo! Si ka mundesi? Eshte e thjeshte dhe e dini te gjithe! Megjithate po shtoj dicka: Une se bashku me ata qe i kam si vetja, kemi lindur shqiptare dhe duke qene te tille, edhe kur te ikim nga kjo bote, mirenjohjen dhe dashurine per Adem Jasharat do e leme trashegim si dhe nje pjese do e marrim me vete.

Misionaret e sllavise

Ne pergjithesi me pelqen opinioni shqiptar ne lidhje me serbo-greko-ruset, por edhe mos-pelqimi eshte i pranishem. Ka kokrra (tip vezesh te prishura) qe duke injoruar gjakun fare te fresket shqiptar, duke injoruar mijera jete te humbura te cdo moshe, qindra femra te perdhunuara, dhjetra varre masive, kerkojne me cdo kusht miqesi me monstrat sllave. Dikush jep nje celes (te cilin nje sllav e perdor per te te pire gjakun ose per te fjetur me miss-fisin tend), tjetri shijon mishin e skuqur (llupsa te neveritshem), muziken (ne emer te artit por te qenit artist apo njohesi i artit se kane pare as ne enderr), ndersa te tjeret, sic kemi turko-arabet, kemi edhe serbo-greko-ruset vellezer!

Populli vella turk + populli vella greko-serbo-rus = Gjakpiresit rekordthyes te shqiptareve!

STOP FAQES SE ZEZE!(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora