E enjte, 22.02.2024, 12:31 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Pergjigje Kushtrim Janines

E marte, 08.07.2008, 06:41 PM


Pergjigje Kushtrim Janines

Te gjithe islamiket do ja fillojne me nje: ‘’je i paguar nga greket per percarje’’!

Nga Ilir Dardani

Z. Janina,
Je mosmirenjohes i madh. Je qenje qe jeton pa nder. Je krijese e lodhur. Turqit te kane prishur gjakun dhe me vjen keq, sic me vjen edhe per mijera shqiptare te tjere.

Une kerkoj nga shqiptaret qe te jene shqiptare, duke ju treguar edhe arsyet se pse! Une flas si shqiptar qe e do vendin e tij, dhe do qe shqiptaret te rikthejne krenarine e humbur, njekohesisht te ecin ne rrugen e duhur per nje te ardhme te mire. Nese mbroj Krishterimin, e bej nga arsyeja njerezore duke u bazuar ne te kaluaren dhe ne te tashmen.

Ne trojet tona eshte nje fe e tepert, e cila sikur te vinte nga zoti s’do behej ‘’korb mbi koke dhe mbi varr’’ i shqiptarit, dhe kjo fe eshte Islami. E them me ndershmerine me te madhe, pa u bazuar aspak tek feja qe zgjodha per vete dhe per ata qe do vijne pas meje.
Nuk Besoj se ti je aq idiot sa mos ta kuptosh dhe pranosh se Krishterimi eshte me afer nesh, me i yni sepse jemi Evropiane. Nuk besoj se je tmerresisht idjot qe mos ta kuptosh se c’rrufe ra mbi shqiptaret pasi shkeli perandoria e djallit, islamiko-osmane! Pse je kaq i lig dhe s’me jep te drejte ne asnje pike?!
Pse nuk je ai burri, ai shqiptari qe me keshillon, por duke me thene qe kam te drejte ne ndonje pike?!!!
Pse je kaq mosmirenjohes, pse jeton vetem per veten, duke mohuar barbarine, shembjen e kombit tone?!!!
Si nuk paskam te drejte une kur kerkoj nga shqiptaret emra shqiptare dhe jo turk?!!!
Ky reagimi yt nuk te tregon shqiptar, por vetem mbetje me maske osmane. Kete nuk e them une, por e tregon ti.

Turqit iken por s’na lane si na gjeten, shqiptare!

Cdo shqiptar me emer turk eshte pushtim! Gjithcka turke eshte pjese e pushtimit dhe duhet te clirohemi perfundimisht! Turqit nuk jane kujtim i bukur, sidomos per te krishteret shqiptare qe kane paguar shtrenjte!

Te krishteret kane 2 000 vjet sic jane sot, kurse ju keni ndryshuar 500 vitet e fundit. Ndryshimi i juaj eshte e zeza juaj ne radhe te pare, se dyti edhe e zeza jone sepse ju duam dhe duam mbare kombin shqiptar. Sot ju mbaheni si shtet/komb islamik, kurse ne s’jemi te tille. ‘’Shumica’’ (nuk eshte e vertete sepse islami eshte pakice tashme ne trojet tona) e shtrember nuk mund te perfaqesoje ‘’pakicen’’ e drejte. Edhe nese une jam jo-myslimani i fundit, i vetem, Shqiperia eshte trashegimia ime, une e kam trashegim, jam kombi shqiptar dhe kurre s’do jem islamik.
Nese cmendesh ti, je cmendur per veten tende dhe jo per mua. Une do vazhdoj te jem i pacmendur dhe s’te le te me cmendesh mua dhe as kombin tim.

Tek ne ishin Kisha dhe u bene xhamia, ndersa ne te gjitha shtetet e tjera ishin Kisha dhe mbeten Kisha.

Une jam krenar qe qe jam shqiptar origjinal. Une nuk shitem dhe as nuk blihem. Une jetoj me gjakun e derdhur shqiptar. Ky gjak me sperkatet ne zemer dhe jetoj duke sheruar plage, njekohesisht duke mbrojtur shqiptaret e mi. Shpirtrat e Gjergjave gjithnje me therrasin. Une nuk jam mosmirenjohes, pjelle djalli, qe te hedh ne plehra te djeshmen, gjithe ato lote, gjithe ate gjak, gjithe ate mallkim qe ka ardhur nga njeriu i lig dhe jo nga zoti!

Duke pare nje liste te gjate nxenesish/studentesh nga Shqiperia, mu be zemra mal kur pashe qe mbi 99% kishin emra shqiptaro-evropian. Nese shikoj lista te tilla te nxenesve te Dardanise dhe ne vecanti te atyre te Maqedonise, keqardhje te madhe shoqeruar me te vjellura do kem!

Une dua t’i ndaj shqiptaret nga turqit dhe t’i mbaj per vete, sepse me duhen, jane gjaku im. Por ne te njejten kohe dua te mesoj se kush jane turqit qe flasin shqip dhe t’i mbaj si armiq sa te jem gjalle.

Turqit na KOPILizuan kombin dhe s’kane kerkuar falje ndonjehere, mundesisht kerkojne ndryshimin e historise! Sikur te kisha fuqi (kam per disa por jo per te gjithe) ua tregoja une historine atyre!!!

DHE ‘’EMBELSIRA’’ PER NE FUND:

Me ankohesh per fjalorin tim me turqit. Pra, une (shqiptar qe denoj masakren shekullore ne dem te popullit tim, greket (qe kane perjetuar te njejtin fat me ne, por qe po t’i shohesh me syrin asnjanes jane shume me lart se shqipfolesit sepse ne fund te fundit jane vetvetja dhe nuk i perulen pushtuesit ne kohe lirie, ceshtja shqiptaro-greke eshte teme tjeter) dhe kurdet (myslimane - edhe keta te masakruar nga monstrat turke) flasim njelloj per Turqine! Shqipfolesit bij bushtrash s’kane asgje per te thene per turqit, perjashto fjale te arta! Kjo eshte pika qe me ka acaruar jashtezakonisht shume! Nuk e di se cfare moshe ke, por nese ke moshe qe e duron ‘’dajakun’’ do i flisnim ca ‘’fjale’’  burrash, sic ‘’fliste’’ Gjergj Kastrioti me turqit (ose sic ka ‘’folur’’ Gjergji modern me turq modern)!!! Te me behesh avokat mbrojtes i turqve si shqiptar, eshte e pafalshme dhe te betohem s’do te ta falja nese ma kishe thene perballe. Mendohu mire per cdo fjale qe nxjerr sepse ta kam bere te ditur faktin: UNE VDES PER SHQIPERINE. Pra…JAM GATI!!!
Ti nese je gati te vdesesh per Turqine, me thuaj, perndryshe mos shkel ne shpellen e shtrigave te vellazerimit islam sepse do te jesh pjese e mallkimit!!! Interneti eshte i mire, por…edhe JASHTEZAKONISHT I KEQ…SHPATE KASTRIOTI NE ZEMER TE TURKUT!

Tani s’kam me kohe te merrem me ty.

Pak a shume te thashe c’kisha! Ze mend se per vete e ke.

Te zezen, gjithashtu edhe te bardhen kerkoje si shqiptar dhe jo si turk!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora