E premte, 01.03.2024, 07:32 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VI)

E diele, 13.04.2008, 05:24 PM


Faqja e zeze e Shqiperise (VI)

 

Nga Ilir Dardani

 

Kur shqiptari ''nxjerr kujin'' me varrin e tjetrit!

 

Koco Danaj mendon se nese fyen apo thua te verteten mbi Enver Hoxhen dhe Partine e Punes, fyen shqiptarizmin. Penet e lodhura te shqiptareve jashte Shqiperise vazhdojne ‘’te grijne sallate’’ me paturpesine me te turpshme! Enver Hoxha ishte pasardhes i Sulltanit, i cili e aneksoi Shqiperine nga bota e qyteteruar, internoi, burgosi e ekzekutoi figurat me te shquara shqiptare. Enver Hoxha mbahej si shqiptare, por ne thelb ishte nje kurve vampire osmane e perzier me kinezo-ruso-serb! Pas vdekjes se perbindeshit komunizem, Shqiperia u perball me bije komunistash apo dhe me vete komunistat me tipare osmane. Plaga e rende turke ne zemren shqiptare akoma nuk eshte sheruar, sidoqofte me kalimin e kohes shqiptaret do te pastrohen sepse s’do te shkojne gjithmone nga e mbrapshta. Te gjithe shqiptaret kane vuajtur, por jam shume i sigurte se vuajtjen me te madhe e kane perjetuar shqiptaret brenda asaj copes qe quhet Republika e Shqiperise. S’ka dyshim qe shqiptaret e Kosoves nen serbi kane jetuar shume me mire se shqiptaret nen enverhoxh. Te pushtuar ishin te dyja palet, por plaga te dhemb me shume kur ta fut thiken ai qe mbahet si njeriu yt! Shqiptaret e Shqiperise punonin gjithe diten per nje buke misri me krimba dhe nese kishin mundesi te blinin racionin ‘’200 gram mish ne muaj’’, e shoqeronin me mishin e bukes! Mbi 80% e popullsise jetonin ne kushte skandaloze, varferi esktreme. Cdo fshat shqiptar kishte vetem 1 deri ne 3 televizione. Banorit te fshatit shqiptar ju grabit toka, bagetia dhe mundesia per te jetuar. Ne Kosove shqiptaret ishin ne kushte te mira ekonomike. Banoret e fshatit i kishin tokat e tyre, kishin bagetite, kishin edhe pagese te mire, kishin edhe mundesi per te emigruar -  zgjidhje per te ndryshuar jeten.

Te dyja palet ishim pa liri, por ne Kosove dhe ne vendet e tjera ku ka shqiptare, nuk gjendeshin leckat e skamja totale!!!

 

Per nje tru qe ti s'e ke!

 

Shqiptaret zihen e vriten per nje vajze. Nuk behet fjale per romance, dashuri te madhe por thjesht per seks. Shqiptaret ne vendet ku emigrojne, gjithnje mburren se jane te forte ne krevat, biles jane konkurentet kryesore te zezakeve. Shqiptaret, ndryshe nga zezaket, ofendojne, rrahin dhe vrasin njeri - tjetrin per ate pjesen intime te femres! Nuk eshte koha qe shtazellekut t’i japim fund dhe mos te ndjehemi inferiore perballe atyre qe jane rritur ne xhunglat e Afrikes…kur ka per te gjithe?!

 

Jozefina e sheikeve!

 

Para disa javesh e pashe ne Deve, tani me shami te zeze mbi koke kerkon lemoshe te sheiket arabe, te cilet edhe pse kane para, nuk ofrojne asgje per vendet ne mjerim si Avganistani, Iraku etj. Sic duket Sali Berisha eshte semundje ngjitese dhe edhe Jozefina vuan malarien e botes se trete! Me vjen mire qe shqiptaret u zhgenjyen nga keto kombe, historikisht miq te armiqve te shqiptareve. Nese asnje shtet islamik nuk e njeh paveresine e Kosoves, nuk luan as rolin me te vogel negativ. Eshte mjaft pozitive sepse Shqiperine e shohin si dicka te huaj dhe jo si komb vella, sic mendojne anadollet tane!

 

Prinderit anti-jete!

 

Here pas here degjon se ‘’u vra nga pakujdesia’’. Armet ne duart e civileve tregojne anti-jeten qe sundon ne Shqiperi. Shqiptaret jo gjithmone i kane ngritur armet kur eshte dashur, por sot nuk ngurrojne. Nese femija im vret veten ose nje njeri, kjo eshte e pafalshme per mua si prind. Padyshim qe prinderit qe sjellin ne jete dhe nuk i edukojne femijet e tyre jane kriminel ordiner. Por edhe shteti duhet te beje gjithcka ne kete drejtim, duke dhene ultimatum: ‘’burg perjete atyre qe u gjenden arme vdekjeje’’!

 

Kobzeza e Dritanit!

 

Nje fare Dritan Laci, ne gazeten Shekulli, thote: ‘’Ajo ka lindur ekzaktësisht si dje e 69 vite më parë, në ditën më kobzezë të historisë së kombit, në atë ditë që do të shënohet gjithmonë në almanakë si pushtimi fashist i Shqipërisë’’. Cdo pushtues eshte pushtues qe ka ardhur per te vrare e grabitur, por me te vertete pushtimi fashist eshte dita me kobzeze e historise se kombit shqiptar?! Nuk eshte pushtimi osmano-turk qe ja nxiu faqen e i piu gjakun zemres shqiptare per shekuj me radhe?! Nuk jane copat e zemres qe ju hoqen Shqiperise, nuk eshte dita kur djalli enverhoxh mori pushtetin?! Etj etj.

 

Hamdi Nuhiju, turk i ndyre!

 

Duke komentuar problemin e mos-pranimit te Maqedonise ne NATO, Nuhiju shton: ‘’ Greqia e vendosur në politikën e saj në samitin e Bukureshtit kundërshtoi marrjen e ftesës për Maqedoninë në NATO. Ndërsa shpirtëgjërësia e dy shteteve orientale në Evropë Shqipërisë dhe Turqisë edhe njëherë dëshmoi mbështetjen e vërtet ndaj Maqedonisë’’!

Une dhe te paret e mi nuk kemi qene ndonjehere ‘’Oriental’’! Pavaresisht devijimit nga rruga e zotit te vertete te nje pjese te madhe shqiptaresh (nuk e kam fjalen per Krisht e Muhamet), shqiptaret duan integrim ne Evrope dhe jo te fshihen ne gjurmet e Deveve orientale, morrambajtesve perce e mjekra, luftes ne emer te zotit!

Eshte i papranueshem per cdo shqiptar me gjak te paster shqiptari, ky fakt i pafakt antishqiptar! Je evropian, vjen turku dhe te pushton, pastaj shnderrosh ne arabo-oriental!

Ti Hamdi plehra nuk mund te me quash mua oriental sepse nuk jam.

Ti Hamdi  palaco-arabi duhet ta dish se nese te gjithe shqiptaret e tjere e pranojne se jane orientale, une nuk e pranoj kurre dhe mbetem shqiptari i vetem. Te gjithe shqiptaret qe pretendojne se jane orientale, jane kopila turqish, te ardhur ne jete nga perdhunimi. Te gjithe shqipfolesit si ti i konsideroj armiq dhe s’do ju shikoja ndryshe nga serbet dhe as nga vete babai yt turk…! Ne fakt, nese greko-serbo-turko-arabet i urrej nje here, ty te urrej mijera here!

 

Ne ditelindjen e Enverit!

 

Kengetarja Zoja Pali nga Puka nuk ngurron ta felenderoje Gjirokastren pasi i dha Shqiperise nje qenje, se ciles te gjithe donin t’i njihnin te miren. Zemrat gezojne ne ate ditelindje. Nder te tjera thote qe Enveri nuk ka fjetur kurre, por gjithnje i zgjuar ne pritje te armiqve. Pasi mbaron kenga, pukjanet dehen nga suksesi dhe me Enverin prane ju cjerret zeri duke brohoritur per…! Zoje, behu duet me Arifin dhe kendoni…!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora