E diele, 25.02.2024, 07:12 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiperise i kthehet nje pjese e madhe e zemres!

E diele, 17.02.2008, 12:47 PM


Kuq e zi, flamuj, kenge e valle! Dardania feston! Shqiperise i kthehet nje pjese e madhe e zemres!

Nga Ilir Dardani

Dita e pare e pavaresise. Ismail Qemali u ringjall ne Kosove. Adem Jashari eshte ne cdo pellemb toke te bekuar shqiptare. Madheshtia Ibrahim Rugova se bashku me pavaresine eshte tek zoti. Hashim Thaci lider ne lufte dhe ne paqe. Nene tereza ne emer te zotit Bekon. Gjergj Kastrioti eshte krenar per pasardhesit e tij.

U desh shume gjak, shume lot e sakrifica qe populli trim dhe liridashes shqiptar i Kosoves te fitoje ate qe cdo popull ne bote e meriton, LIRINE.

Faleminderit per lirine, heronjet e pavdekshem, Rugovet, Jasharet, Pajazitet, Prishtinet, Galicat, Aganat, Prekazet, Drenicaket dhe mbare engjejt e lirise.
Faleminderit miqte tane, amerikane, angleze, Italiane, franceze, gjermane dhe te gjitha ata qe na ndihmuan te largojme nga vatrat tona perbindeshat serb.

Nje popull, nje komb, nder me te vjetrit ne Europe, nga padrejtesia historike, sot quhet ‘’shtet i ri’’! Megjithate mbetet arritje e jashtezakonshme dhe hap i pare per te arritur te Bashkimi Kombetar. Ne jemi pak per te qene dy, ne jemi shume nese behemi nje. Me nje Shqiperi te ndare, ne do vazhdojme te jemi nen petkun e te huajve sepse shqiptaret asnjehere nuk e kane vendosur vete ndarjen e Shqiperise. Sot gjithcka varet nga ne. Shqiptaret e medhenj na e sollen lirine, ndersa bashkimin e sjellin te gjithe shqiptaret.

GEZUAR KOSOVE, GEZUAR KOMBI IM! (Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora