E hene, 04.12.2023, 04:11 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Leter Gjergj Kastriotit

E premte, 27.06.2008, 08:10 PM


Gjergji ushqen korbat! (I.D.)
Leter Gjergj Kastriotit

Nga Ilir Dardani

I dashur Gjergj Kastrioti,

Ti s’me njeh mua, por une te njoh ty. Sot jam 26 vjec dhe se shpejti do te festoj 12 vjetorin e dashurise per ty. Hodha antishqiptarizmin qe e kisha trashegim, duke filluar me mbiemrin (emrin fatmiresisht e kam shqiptar dhe u jam mirenjohes atyre qe ma kane vene) tim dhe duke mbaruar me pastrimin e fjalorit tim nga fjalet e palara te pushtuesit otoman. Mu dhimbs pak gjyshja, kur, sipas saj, une i kisha hyre rruges se keqe, duke hedhur si dicka te tepert, si dicka qe kundermon tradheti kombetare, islamin, por me vone nuk mu dhimbs me, sepse kur i kishin mbetur vetem pak ore jete, me tha: ‘’Jam krenare per ty dhe te falenderoj prej zemre sepse ne vend qe te mesoje ti nga une, mesova une nga ti’’.
Une s’mund te kisha dy dashuri, prandaj sapo mesova se kush ishe ti Gjergji i Madh, dhe se kush ishim ne, si dhe kush duhet te jemi, vendosa qe te mos jem percjellesi i turpit hitorik!
Gjergj, sot shqiptaret nuk jane ata qe mendove se le. Shqiptaret, sapo ike ti, u dorezuan dhe u bene me turk se turku. Shqiptaret, per te cilet luftove gjithe jeten tende, nuk i pagezojne femijet e tyre me emrin tend, por preferojne (edhe sot, kur nga turqit na ndane evropianet para 100 vjetesh!) emra anadollak dhe me bejne te vjell, gje e cila do te ndodhte edhe me ty dhe me cdo shqiptar te vertete. Kastriot, shume shqiptare te urrejne, te quajne edhe ‘’bir shkine’’, sepse me kenaqesine me te madhe kepute koka turqish dhe bere dasem per korbat.

Sot shqiptareve u them te verteta plot. Ja lexo:
Plage e pasherueshme eshte per ty Turqia, Shqiperi! Varri yt pas nje gjysem-jete ne skllaverim eshte per ty turku, shqiptar! Evropa te shtypi si turk dhe jo si shqiptar. Shqiptari ishte Turk sepse nuk kishte asnje gram gjak Kastrioti. Pikellimi per ty vendi im eshte urrejtje per ata qe te zevendesuan gjakun. Kohe mortore shekull mbas shekulli. Gjarperinje, korba, erresire, gjak e allah!

Kanceri i shqiptareve, anadoll-aziatiku shkeli Shqiperine. Shqiptaret, nje komb me nje zhvillim normal, komb i paqes dhe i kontributit njerezor, i rezistuan perbindeshave zemersurratshemtuar sepse kishin gjakun e tyre origjinal te udhehequr nga kryeshqiptari, nga ti Gjergj Kastrioti. Gjergj, sic linde edhe vdiqe, shqiptar i kulluar. Por para se te vdisje, mijera korba osmano-islamike hengren njera-tjetren. Ti ngrite ne kembe shqiptaret, te cilet krijuan lumenj me gjakun e prishur anadollak. Turqit i mundet beteje pas beteje. Shqiptaret me ty ne krye ishin shqiptare dhe evropiane. Luftuan per veten dhe per Evropen, per kulturen shqiptare dhe Evropiane. Ti ishe Atleti i Krishtit dhe sa ishe gjalle te ndihmoi Krishti. Pastaj shqiptaret nuk kishin Krisht me!

Do te duhej ikja  jote per ne boten e perjeteshme, qe shqiptari t’i dorezohej monstres turke dhe per kete nuk ka faj sepse ishte e pamundur rezistenca e metejshme. Fatkeqesia ishte e permasave teper te dhimbshme: shqiptaret nuk ishin me shqiptare! Ata ngriten duart lart, por dorezuan edhe nderin dhe privilegjin e te qenit shqiptare. Besonin ne zot por preferuan djallin. Kishin emrat e tyre shqiptare, por preferuan emra te shemtuar anadollak! Urrejtja u be dashuri. Shqiponja u bere sorre! Dy pale antishqiptaresh e bene Shqiperine Turqi! Pasi ‘’Miloshevici’’ turk i kishte vrare vellain/babain/kusheririn, perdhunuar motren, ish-shqiptari u be turk nga dashuria per monstrat, u be turk nga emri, kultura, feja, nga zemra, syte dhe truri! Shqiptari u be Sulltanmehmet, njekohesisht antigjergjkastriot!
Shqiptari e beri veten ‘’ish’’, kur i vuri shpaten fqinjit, per te lartesuar perandorine gjakpirese islamike. Ish-shqiptaret u bene vegla te turqve dhe perdoreshin per te sulmuar kombet e Evropes. Turqit e vjeter se bashku me turqit e rinje (ish-shqiptaret), ishin bere rrezik serioz per cdo popull ne Ballkan dhe Evrope. Ishshqiptaret se bashku me turqit vrane e perdhunuan, shqyen c’doli perpara, per perandorine e djallit.
Shqiptaret, kryesisht turqit e rinj, edhe pse te shkelur, shpeshhere te shnderruar ne jashteqitje e turqve te vjeter, luftonin perkrah islamikeve per te pushtuar sa me shume vende per hir te gjakut te prishur.

Cdo popull ne cdo kohe, ka dicka per t’u shenuar. Kurse ne, kombi i coroditur shqiptar, nuk kemi asgje pergjate 500 viteve osmane, perjashto ndonje xhami dhe banjo turke, me te cilat krenohen edhe sot tiranet e Tiranes!
Erresire 500 vjecare! Asnje qe nderroi emrin, fene dhe atdheun, qe shkeli mbi gjakun e gjyshit dhe te vellait, nuk u be i gjalle. Ato pak vlera qe kemi si komb nen pushtimin islamiko-aziatik, erdhen nga ata shqiptaret qe nuk ndryshuan asgje, edhe pse jetuan neper shpella neper malet e vendit te tyre, me shpirtin e tyre, me gjakun shqiptar, duke lene shtepite dhe gjithcka per dashnoret e turqve. Asnje shqiptar mysliman s’ka asnje vlere/merite pergjate 500 viteve te turqizmit shqiptar dhe kjo sado te lendoje disa  shqiptare, eshte e vertete qe e dime te gjithe.

Gjergj,
Evropa copetoi vetem vendin qe dikur banoret ishin shqiptare dhe krenare! Evropa shkeli vetem shqiptaret sepse ishin shembulli me i keq i evropianit. Eshte fakt! Kokat me te medha ish-shqiptare ne periudha te ndryshme kohore i punesuan ne atdheun e tyre te ri, per te dhene direkt kontributin anti-zot! Sot shqiptaret, duke qene teper te varfer nga truri, krenohen me keta plehra qe kane dhene gjithcka per vrasesin tone dhe asgje per kombin e tyre, per nenen e tyre. C’meritojne ataturket? Sigurisht vetem urinim mbi varr, pikerisht te koka.

Idhulli im,
E di se me kete leter po te deshperoj, por ky eshte realiteti dhe s’kam pse te bej te lumtur kot. Une shqiptareve u flas:
Turqit kane bere aq  te keqija sa te mos konsiderohen miq te shqiptareve te vertete, por vetem armiq. Nese Turqia duket si shtet mik, nuk i pelqen te jete i vetmi llum i Evropes, do qe te kete edhe shqiptaret me vete dhe ja ka arritur! Erdhen, na vrane e poshteruan dhe ne fund lane krijesat tyre per te na turperuar brez pas brezi. Simbol i dhimbjes dhe shkaterrimit total te shqiptarit eshte turku, i cili horrorisht gezon respektin me te madh, vetem se shqiptaret trurin e kane teper te vogel dhe fytyren e nxire e pelqejne. Miliona shqiptare u shperngulen ne Turqi me ndihmen e turqve dhe rraces tjeter te cmendur, sllaveve. Sot s’ka gjurme shqiptari atje sepse te gjithe jane turqizuar dhe fillimi i mohimit te kombesise kane qene martesat me motrat dhe kusherirat e tyre. Turqia na shkeputi nga Evropa ne kohen e lulezimit te kultures dhe ekonomise evropiane. Sot ne do te ishim si te tjeret, nje komb me nje fe apo asnje, nje komb qe nuk ka nje kryeqytet qe e simbolizon nje nevojtore turke.
Shqiptaret, mosmirenjohes te djallezuar jetojne si kafshet, vetem per veten e tyre…,ah sikur te jetonin per veten e tyre dhe jo per bajgat turke! Shqiptaret nuk respektojne shpirtrat e atyre qe u vrane nga turku, nuk duan te dine per te paret e tyre qe u skllaveruan, linden dhe vdiqen skllave! Po, eshte gjaku i prishur qe sorollatet ne venat e banorit te Shqiperise etnike…ne enderra dhe antike ne idjotesi.
E c’fituan shqiptaret me kulturen turke? A s’jane kombi me i vuajtur dhe me i prapambetur ne Evrope? Njezeri: Po! Urra, rrofte Turqia! Parti Enver!
Nga shqiptari me i rendomte deri tek ai qe per hir te se vertetes ishte i madh, Faik Konica, mendojne se Islami ishte shpetimtari i shqiptareve, thua se te krishteret shqiptare nuk jane te krishtere si ne 2 000 vitet e fundit! Pretendimi se islami ruajti identitetin te ben me vjelle, gjithashtu edhe pretendimi se islami nuk eshte turp edhe fatkeqesi kombetare!
Ne e fshehim historine sepse ne qe e shkruajme jemi mekataret jo-shqiptare! Nuk shkruan historia se si ndjehej i krishteri shqiptar perballe ish-shqiptarit. Tolerance e madhe fetare ne token Ilire - thote historia. Histori Shqiperia nuk ka, mund te quhet Kancer por jo histori, aq me shume e lavdishme! Turp qe ia kalon permasat  cdo turpi!

Mos e ul koken heroi im dhe i kombit tim, i cili eshte shume me i vogel ne numer se sa ai qe flitet! Nuk jam vetem une qe te vleresoj ne maksimum ty. Une jam me i vogli sepse te gjithe shqiptaret e medhenje te duan si une dhe kane vepruar si une, edhe pse une nuk jam shembulli i tyre. Ata jane shembulli yt, qe luftojne ne kohe moderne per shqiptaret. I tille ishte  edhe njefare Ibrahim Rugova, i cili jetoi me ty ne mendje dhe ne zemer. Rugova eshte ti, Gjergj Kastriot.
Sot kohet kane ndryshuar, por kanceri osman nuk sherohet pa ndihmen e doktorit te shqiptareve. Gjergj, ketu disa shqiptare do te ngaterrohen sepse ‘’doktor’’ zakonisht quajne nje anadollak qe e ka hedhur Shqiperine ne gropen e m… islamik, por une e kam fjalen per njefare Ismail Kadare, i cili, si Rugova, eshte Gergj Kastriot.

Ballkanasit ekzekutojne monstren (I.D)
Kryetrim,
Shqiptaret e humben mundesine per te lare surratin, pasi shtetet e tjera shkaterruan perandorine islamike. Mallkuan humbjen e skllaverise! Evropa filloi te pastrohej, por jo perfundimisht! Shqiptaret vazhduan me emra turko-arabo-insekt. Shqiptaret jane vellezerit e gjallesave islamike, sepse ndajne besimin e paqes qe ka ardhur me tehun e shpates, ngulur thelle ne zemer, por me pare ne tru dhe ne b…! Shqiptaret vazhdojne t’i konsiderojne vellezer turqit, kurse une nuk i kam vellezer shqipfolesit sepse nuk jam nga ata qe bej orgji, ose njeri qe shoqerohem me kurva! Kurva nuk eshte prostitute. Kurva ka familje, ka ligesi, tradheton dhe kenaq epshet e te tjereve. Poshterohet pa fund dhe nuk i ben pershtypje!
Nen sundimin turk ishte i gjithe Ballkani, por gjate pushtimit ata nuk e nderruan fene, ata jetuan me mire se shqiptaret, edhe pse keta te fundit u bene me turk se turku. Kombet e tjera te Ballkanit ishin shtete heroike, nuk urinuan kurre ne qumeshtin e nenes dhe pasi monstrat osmane u shporren, i pastruan kombet e tyre, ndersa shqiptaret edhe pas nje shekulli, sa vine e ndoten! Ballkanasit per ne shqiptaret kane qene edhe turq, gjakpires, por per veten e tyre kane bere me te miren e mundshme. Ne nuk bejme per veten tone, ne pelqejme te jemi palacot e Ballkanit, te Evropes dhe mbare botes! Shtetet e tjera nen sundimin islamik kishin liri, kishin shkollat e tyre, ndersa ne shqip-e-perzier-me-turqisht-folesit nuk kishim asgje pervec skllaverise totale! Keputje koke nese pretendoje te hapje nje shkolle shqipe!
Historia nuk na ka falur ndonjehere, por vetem ndeshkuar gjithmone. Kombet islamike kane 1400 vjet me islamin dhe jane vetekzektues te fatit te tyre. Me dhimbsen sepse ata kurre s’do te jene te lumtur, gjithmone do kete arsye qe t’ja falin te vetmen jete djallit dhe te presin jeten e vdekjes per te shijuar!

Gjergj, i acaruar ne kulm shkruaj qe ti bej te ndergjegjshem shqiptaret:
Shqiptaret mjaft kane bredhur, mjaft jane vrare e poshteruar, mjaft jane kurveruar! Eshte koha e ndergjegjes kombetare duke filluar me pastrimin total te emrave, zhdukjen e kafes, hallvave, leckave dhe gjithckaje turke. Shqiptaret palaco japin kontributin e tyre ne shtimin e ekonomise turke duke kaluar edhe pushimet e tradhetise ne Turqi. Sikur mos te kishte Adem Jashare e Shote Galica, te cilet sa te jem gjalle kane bekimin tim, per ju shqipfoles do beja edhe une pushimet ne zemer te Beogradit!

Shqiptaret me duken populli me i cuditshem ne bote!
Te gjitha te zezat i kemi perjetuar qe kur ka shkelur turku i pare, por ju bijte e turqve jetoni lavdine e gjarperit duke shkelur shqiptaret e vertete qe s’kane qene turq as islamike ndonjehere, por vetem shqiptare dhe evropiane brez pas brezi! Shumica e nje kombi te jete pjelle e cmendur, kjo eshte e papare, ky eshte mallkim i permasave te jashtezakonshme. Toleranca e juaj fetare duket sa here permendet Nene Tereza, Gjergj Kastrioti, Ibrahim Rugova, Ismail Kadare, Arben Xhaferi dhe shumica e kokave me te medha shqiptare te cilet jane shqiptare te vertete dhe asnjehere nuk e bekuan turqizmin e ndyre islamik te tokave tona.

Lexo Gjergj, Lexo:
Degjenerimi kulturoro-shpirteror na vendos ne listen e kombeve qe nuk duan zhvillim, qe nuk duan te jetojne si njerzit, por vetem si kafshet me te rendomta ne boten e eger te gjallesave te shemtuara ne keneta e shkretetira te shemtuara.
Shqipfolesit, si pjese e pandare e islamit, besojne se vetem islami eshte feja e vertete dhe poshterojne Krishterimin, i cili ja lejon njeriut jeten e jetes! Islami eshte rrenimi i popujve, eshte katastrofe, eshte mallkim. Islami eshte nje enderr e trishtueshme qe e perjeton me dhimbje dhe kjo do te thote jo enderr gjumi, por shembje njeriu.
Shqipfolesit jetojne me islamin sepse u jane premtuar vrigjeresha kur te shkojne ne varr! Ata do pelcasin cipe pas cipe! E? – Cipa krimbash sigurisht! E? – Jo jo, krimbat do te c’cipojne kufomat!
Cdo komb, pavaresisht se ka perjetuar pushtimin osman ose komunizmin, drejtohet nga jeta, kurse shqiptareve ju ka mbet ora nga vdekja ne aromen e ndyre te morrave ne mjekrra e perce qe e nxijne akoma me shume ate trup korb nen qiellin e zi.
Shqipo-arabo-folesit edhe kur emigrojne e marrin islamin me vete dhe na degjenerojne si komb ne syte e Evropes, te cilet i bashkohen shpellarzmit te urrejtes per vendin mikeprites qe i strehon, qe ju jep mundesi te ndryshojne jeten. Shqipfolesit bashkohen me lloj-lloj plehrash te Azise dhe ‘’klup’’ rrasen neper xhami duke ndjere aromen e prapanicave te njeri-tjetrit!

A s’do te ishte dita me e madhe e Shqiptareve sikur te hidhnin ne plehra islamin dhe kulturen islame? A s’do e ‘’trondiste’’ mbare boten e zhvilluar ky lajm: shqiptaret hodhen islamin e pushtuesve turq!
Jo Gjergj, kete nuk e bejne sepse mungon gjaku shqiptar. Ti ke pasur Hamzane si shembull te shqipfolesve gjakprishur.

Kryehero,
Meqe kjo eshte nje leter publike, shfrytezoj rastin te permend disa pika per lexuesit qe me urrejne me shume se ty:

Nese do me akuzonit si ‘’agjent  Vatikani’’, do shtoja:
Peshtyj (s’po perdor fjale me te rende edhe pse ne mend e kam!) ne Vatikan, pa harruar edhe Meken, por nuk peshtyj kurre ne Gjergj Adem Kastriot Jasharin, nuk peshtyj ne gjakun e lirise dhe s’ja fal kurre atyre qe na e shemben kombin, shumica e tyre shqipfoles. Islami? – Islami per mua eshte e keqja me e madhe jo vetem e Shqiperise, por e cdo kombi qe ja ndjen aromen. Islami per mua eshte kancer i cili te nxin jeten dhe fakt per kete kam Shqiperine dhe shqiptaret kudo qe jane. Kaq!

Emra turk, fe turke, jetese turke, cfare mbetet shqiptare?

Evropa, edhe e lodhur nga lufta, sidomos nga ajo anti-osmano-islamike, shkeputi disa krahina shqiptare duke zvogeluar permasat e rrezikut afro-islamiko-aziatik. Ne paguam shtrenjte per gabimet e te pareve, por nese nuk behemi njerez sot, duke paguar do jemi brez pas brezi!

Ballkanasit hoqen te zite e ullirit te na ndajne nga osmanet! Ishim ngjitur, ishim degjeneruar, ishim gjakprisheruar. Ishim apo jemi?!

Nuk jam ekstremist i nje feje qe sulmoj nje fe tjeter. Jam shqiptar origjinal dhe fene e shikoj kulture, mirqenie/ekonomi, zhvillim, te cilat nuk i shikoj te Islami. Ne s’mund te jemi islamike ne zemer te Evropes, njerez pa komb si boshnjaket qe prezantohen si myslimane dhe jo si boshnjake, te cilet zihen me kroatet per pushtuesin 400-500 vjecar, pas nje ndeshje futbolli, duke ju dale zot turqve! 

Une s’mund te jem Gjergj Kastrioti qe ta shkund Turqine e Turqise dhe Turqine e Shqiperise. Une nuk kam aq sapun sa te laj fytyrat e ndotura shqipfolese. Une kafshen qe ka lindur kafshe s’mund te bej njeri, por gjithmone do te jem i gatshem te vdes sic jam, shqiptar, per Shqiperine Evropiane!

Kaq kisha per ty heroi im dhe i disa te tjereve, kaq kisha edhe per shqiptaret mbare, ne menyre te vecante per shqipfolesit.
Shpresoj te te sjell lajme te mira, diten kur do te takohemi.
Bekuar qofsh Gjergj Shqipnia!

P.S. Ka disa muaj qe e kam derguar kete ‘’leter’’ por vetem tani u be i mundur publikimi, si deshire dhe publikim i fundit i kesaj natyre, pasi e ndryshova pak, si dhe shtova disa te verteta te tjera! Ata qe kane deshire te me shkruajne, mund ta bejne duke perdorur kete adrese: ilirdardani@hotmail.com . Askujt s’do i pergjigjem, por ata qe do te mbahen si trima dhe qe kane deshire te me njohin, le te shkruajne emrin dhe adresen e plote dhe nje dite, pasi te kryej disa pune me te rendesishme, u ofroj veten!(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora