E merkure, 24.07.2024, 10:18 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VIII)

E shtune, 10.05.2008, 06:34 PM


Faqja e zeze e Shqiperise (VIII)

Nga Ilir Dardani

Tokes shqiptare (nuk) i ka ra kolera!

Shqiptaret nga Turqit, (pse i permend gjithmone turqit? – Sepse nuk pajtohem kurre me turqit shqiptare dhe as me islamizmin shqiptar ne pergjithesi) pervec te tjerash, kane trashegim dembelizmin, pertacine hipokrite qe te shnderron ne skllav te lumtur! Shqiptaret, sidomos ata te zonave rurale te Shqiperise kane mbushur ferrat e Greqise duke punuar neper ara. Shkulje qepesh, rrallim pjeshkash, vjelje pambuku, domate etj. Ka edhe nga ata qe punojne ne ndertimin e Greqise per pak Euro. Ka edhe nga ata qe vjedhin dele, rroba e c’te munden, por ky nuk eshte qellimi i kesaj pike te faqes se zeze! Tokat shqiptare edhe pse jane shume prodhuese, mbeten bosh sepse shqiptaret me mire pranojne te jene skllave te grekut qe te ha shpirtin ne pune, sesa te punojne ne token e tyre dhe te flene ne shtepine e tyre, te hane edhe nje kafshate buke nga nena e tyre, te clodhen me njerzit e tyre, te mos jetojne me turpin e percmimit grek! Importi shqiptar dhe krahu punetor rrit ekonomine e atyre qe s’na e kane dashur te miren ndonjehere dhe varferon akoma me shume shqiptaret. Toka bosh nga mendje boshe! Ka nevoje Shqiperia te importoje domate, speca e veze (te prishura si te Cekes se Beratit ne ate komedine) nga Greqia apo Turqia?!

Gjoke Vata as kepuce e grisur e Lulit!

Duke lexuar nje shkrim te z. Kadri Mani, ketu ne Zemra Shqiptare, si analize shtese te analizes se z. Gjoke Vata, ku Mani, edhe pse i bashkangjitet perralles se Vates ne lidhje me krijimtarine e shkrimtarit me te madh shqiptar, Kadare, mbron me te drejte Migjenin dhe e pergezoj. Por s’mund te rri pa i thene dy fjale per Gjoke Vaten apo Gjok Vrerin: Jam teper i vogel te mbroj teper te madhin Kadare, megjithate Gjoka duhet ta kuptoje se nese poeti/shkrimtari shkruan vetem shprehje te perditeshme si ‘’miremengjes’’, ‘’ckemi, si ja kalon’’ etj, ai nuk eshte shkrimtar. Cdo shkrimtar ne bote eshte i detyruar te egzagjeroje ne krijimtarine e tij! Persa i perket Migjenit, une s’kam njohur ndonje poet shqiptar, 27 vjecar qe ka shkruar nje poeme te adhurueshme mjerimi, qe i ka qare shpirti per kembet akull te Lulit te vockel. Migjeni, pervec madheshtise ne te shkruar, ai ishte profeti i vertete i shqiptareve, duke ju treguar se zoti (nese eshte?!) eshte ne qiell, kurse njeriu se bashku me kepucet e shqyera dhe me barkun bosh, eshte ne toke! Gjoke V(reri)ata qenka edhe i verber dhe shpreh keqardhjen per kete, por keqardhja nuk mbaron ketu. Me vjen keq edhe per trurin qe te ka vdekur dhe ligesine qe te ka lindur! Migjeni eshte shqiptar dhe shkodran si Gjoka, por Gjoka si njeri, nuk mund te krahasohet as me jo-njeriun: kepucet e grisura te Lulit! Te besh Migjenin serb dhe shpirtzi sepse gjithmone ka shkruar per shqiptaret dhe vuajtjet e tyre, ky eshte sulltanmehmetsllobodanmilloshevicizem!!!

Kur grushti nuk merr pergjigjen Grusht!

Para disa ditesh, ne gazeten ‘’Korrieri’’ lexova (pashe edhe videon) per nje lajm paksa te vecante: Te rinje qe ziheshin me grushta dhe ofendonin nga robt, ne Tirane! Nje grup ‘’huliganesh’’  godisnin nje djale te moshes se tyre, i cili ishte i vetem, nderkohe edhe disa vajza ziheshin e hapnin krahet si te forta. Rinia shqiptare eshte ne krize. Prindi shqiptar i ka sjelle ne jete, pak per qejfin e tij e pak per ate te botes, por nuk eshte ne gjendje t’i edukoje. Kriza e edukimit ne Shqiperi eshte me prani historike dhe problem i rendesise se vecante ne ditet e sotme, sepse po mbushen rruget me plehra kriminele qe heret a vone i bien ndesh cdo njeriu dhe rezultati mbetet Gjaku! Nuk eshte vetem prindi, por edhe mesuesit, te cilet rralle here e bejne punen e tyre sic duhet. Shqiptaret duhet te mesohen te merren vesh me fjale dhe ta kuptojne se tjetri eshte i paprekshem. Shqiptaret duhet ta kuptojne se nese e prek tjetrin mund te hash, duke i hedhur shume kripe me shprese se te shijon, plumbin! Djemte shqiptar nuk duhet te bien viktima te kurvave, mendjes se madhe: o une o s’ka! Vajzat shqiptare duhet te ndergjegjesohen se me kurverine e tyre, me trurin zero shkurtojne jete. Qeveria shqiptare duhet te marre masa te menjehershme per parandalimin e dhunes dhe te pornografise ne shkollat tona, tek brezi yne i ri. Stop!

Rikthimi i Nanos!

Eshte personazhi pothuaj me i urryeri i politikes shqiptare, por kjo nuk e zbehe aspak median shqiptare, e cila eshte ‘’terbuar’’ ne pritje te kthimit te Nanos. Fatos Nano eshte shembulli me i keq i shqiptarit dhe i njeriut. Pervec te tjerave eshte edhe anadollak si Berisha! Nano ka bere burg per korrupsion, eshte nxitesi i tragjedise ’97, ka aksidentuar per vdekje nje njeri dhe eshte zhdukur pa (duke?!) lene gjurme! Nano Kryeminister, kur Shqiperia ishte ne zi per tragjedine e Janarit, kalonte naten ne lokalet e nates ne Greqi, me kurva! Nano kalon pushimet neper hotelet me te shtrenjta ne bote dhe eshte nje nder me te pasurit ne Shqiperi. Edhe Enver Hoxha ishte shume i pasur, pasi punonte nje popull per te, gje te cilen vazhdon te beje ky populli i sotshem per Nanon. Shqiperise, sic nuk i duhet Islami, as Nano nuk i duhet, sepse si njeri dhe tjetri, perfaqesojne turpin me te madh, te pakrahasueshem shqiptar! Stop Nanos njehere, pastaj...!

Big Brother-i i njerzve te vegjel!

Ka shume mundesi te tjera qe njeriu normal ta kaloje kohen e lire dhe jo te lopohet perpara ekranit duke pare disa injorante te pacipe dhe disa kurva tek perdredhin vithet dhe hane ‘’Banane’’! Edhe shtypi shqiptar tregon poshtersine qe e mbulon duke reklamuar dhe bere terheqes kete spektakel gomeresh e mushkash. Cfare ofron ‘’Big Brother’’? – Thashetheme, asgje pozitive per te mesuar, kenaqur syrin apo mendjen, meshkuj dhe femra shqiptare qe te bejne me vjell dhe fillon ta urresh faktin se i perket te njejtes kombesi me ata!
Kur ne Shqiperi, as ne filma artistike, ku luhen vetem role, akoma nuk eshte shfaqur ndonje akt i mirfillte seksual, ‘’Big Brother-i’’ ofron seks origjinal per teleshikuesit! Nuk eshte cudi ne fakt sepse jane mbushur trotuaret e Evropes me prostituta shqiptare dhe shumica e tyre e bejne me deshire, me pasion. Kjo tregon se edhe pse jemi nje vend shume i vogel, kemi kurva dhe prostituta me shumice.
Vajza eshte ‘’Bere’’ drejtpersedrejti ne television, mendoni se e meriton te jete bashkeshortja e ndonje mashkulli, sado i humbur te jete?! Per mua vafsh ne ‘’banane’’ edhe nese je femra e fundit ne bote!

Grupi i Bences - Rrofsh sa moshe e kesaj toke

‘’Historia sic te deshi, komandant e komisar’’ – kercejne tepelenasit si gjelat ne prag dueli gjel me gjel, por ne qender te vemendjes eshte nje Pule! Hoxha gati qante kur i degjonte, por edhe cuditej! Besoj se thoshte me mend: ‘’Sa popull i trashe qe jane, une ua kam nxire jeten, pshurrur cdo enderr, si kafshe te egra ne kafaz i kam mbajtur, internuar, burgosur dhe ekzekutuar, por me duan me shume sot se dje, ndoshta duhet te vras me shume qe te jem baba i shqiptareve ne perjetesi’’!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora