E shtune, 18.05.2024, 05:14 PM (GMT+1)

Mendime

Xhevat Rexhaj: Zvicra, shembull i popullit humanitar

E hene, 22.12.2014, 09:42 PM


ZVICRRA SHEMBULL I POPULLIT DHE SHTETIT HUMANITAR

Radio SRF 3 shembull mrekullues me akcionin: ndihmë refugjatëve: çdo rap ( cente) ka vlerë; Jeder Rappen  zählt .

Shkruan: Xhevat Rexhaj

Dallimi si drita me terrin kur është në pyetje humanizmi.

Dihet mirëfilli se edhe sot e gjithë ditën bota përballohet me fenomenin e kohës, me qështjen e refugjatëve, sipas të dhënave nga OKP sot për sot 52 milion njerëz gjendën në ikje, në tenda, në shkretëtira duke kërkuar mundësi vendosjejej nepër ndonjë shtet tjetër. Shumica absolute si gjithnji janë nga vendet arabe, nga vendet islame ku diktaturat dhe grupet terroriste islamike vrasin e presin mu pjesetaret e popujve të tyre....Po ta qes aty ku e kam cakun. Konkretisht shteti zvicerran, apo të shprehem shtëija e dytë e ime dhe shteti i dytë i imi i cili ka një territor jo aq të madh, dhe ka poluulsi dikund 8 milion, e nga kjo popullsi dikund 23% janë të huaj, apo me rranjë nga shtete tjera nga e gjithë bota. Populli zvicerran dhe shteti zvicerran ishte nji ndër shtetet më pro shqiptare me dekada, shkurt humaniteti dhe pe¨rkrahja e tyre sidomos para lufte e shumë shumë  gjatë luftës kur u strehuan këtu mbi 120 mijë shqiptarë mbetët shembull , dhe ne shqiptarët nuik guxojmë të harojmë. E njejta vlen edhe për pjesetar të popujve të tjerë që gjithnji vijnë nepër rrugë të ndryshme si refugjatë në Zvic¨¨er, dhe gjenë strehim ku shpesh pas disa viteve mjerisht disa të huaj, ku edhe ka disa shqiptarë e keqpërdorin bujarin dhe mikëpritjen zvicerrane. Po ama e gjitzha kjo zvicerranët nuk i pengon fare që të jenë shembull bote për humaitet, për çdo vit para Krishtëlindjeve radio zvicerrane, programi 3 SRF 3 organizon akcionin mbarëkombëtar zvicerran që të ndihmoi refugjatët kudo ata gjinden. Këtë vit përseri është ky organizim, dhe më duhet të them se është vërtet madhështi e popullit zvicerran se sa e përkrahin këtë akcion ku tubohen me miliona Franka për ndihma refugjatëve, dhe kësaj radhe si parësor janë refugjatët nga Siria dhe Iraku E pra tash të kthehem pakëz kah arabët, apo multi miliarderat e shumtë ne shtete arabe, të cilët japin miliona për nga një natë që të flejnë me kurva, ndërsa se japin asnjë centë për vllaznit e tyne me fe islame dhe me kombesi, se për mendimin tim arabët janë nji popull gati sepse ata identitet e quajnë islamin. Nga kjo e vërtet del se edhe nëse islami është fe e mirë në parim, në praktikë gjithnji kjo fe po tregohet fatale për njerëzimin, e gjitha kjo vërtetohet me kanibalët terroristë islamik që vrasin mortrat, vëllezërit, füemijët ,dhe prindërit e tyre kudo, ndërsa disa shtete arabe kanë aq shumë sheika miliardera saqë vetëm një nga ta do të ndihmonte me miliona refugjatë arab, por jo ata nuk japin para e ndihma për vlaznite dhe motrat e tyre, por pe¨rkundrazi lejojne mu ata që të vdesin shkretëtirave dhe detnave gjatë ikjës....E derisa poujt dhe shtetet me demokraci perëndiimore, ku shumica absolute e këtyre popujve kanë si religjion besimin e krishterë po shifet dhe dokumentohet se kanë në shpirt humanizëm , po po kanë humanizëm dhe Zoti ua jap edhe të mirat e shumta, kurse nga ana tjetër asnjës htet islamik nuk shpreh humanizëm edhe kur masakrohen vet popujt e tyre, mjerim dhe krim është ky fakt. A duhet të mësojmë edhe ne shqiptarët nga shtete dhe poujtë e mençur euro-atlantik..apo mos po na han dreqi e po mësojmë tragjikën e shteteve dhe popujve islamik...besoi se përgjigjën e kemi të lehtë: Ne shqiptarët duhet të mësojmë nga euro-perëndomoret dse e kemi bazën që para kohës së Gjergj Katriotit dhe sidomos me Gjergj Kastriotin, Nanën tereze e Ibrahim Rugovën që na orientuan aty ku ishim, në Europë...

Respekti im popullit zvicerran, respekt shtettit zvicerran, dhe respekt radios zvicerrrane SRF 3, shfaqje humanizmi dhe njerëzije është kjo që po bëjnë me m ndihma refugjatëve...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora