E merkure, 19.06.2024, 04:51 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Kryeapostulli Pjetër ungjillizoi në Iliri

E shtune, 27.09.2014, 07:34 PM


Kryeapostulli Pjetër ishte i pari që ungjillizoi në Iliri

Nga Gjon Keka

Ndër ne gjerë më sot është thënë se ishte pikërisht Apostulli Pal i pari që mbolli farën e besimit të krishterë si ndër ne ,ashtu edhe në tërë Europën.Por një gjë është tanimë e vërtetë se para ardhjes së Apostullit Pal ,kishte shkelur më parë këmba e kryeapostullit Pjetër siç edhe thuhet këtu se ai gjatë viteve 42-49 pas lindjes së Krishtit kishte ecur dhe shpërndar ungjillin edhe në tërë Ilirinë, duke përmendur këtu Dalamtin, Maqedonin, Epirin etj,pra thuajse tërë kontinentin Europian.

Prandaj nga kjo shihet që apostulli Pal erdhi në iliri gjurmëve që kishte bërë më parë Shën Pjetëri dhe farën që ai kishte hedh më parë në këto vende.

Ne lidhje me kete po e nderlidh edhe kete me rastin e vizites se Papa Franceskut ne Shqiperi .Duke ditur se edhe vizita e Papa Franceskut ishte nje mesazh qe tregoj qarte se Shqiperia eshte pikenisja e hartes se perbashket te familjes europiane, dhe jo rastesisht e zgjodhi kete vend.

Sidoqofte këtu më poshtë (bazuar sipas,”Beiträge zur Landeskunde Österreich's unter der Enns,1832 shih poashtu edhe “Farlati Illyricum Sacrum”)po jap tekstin në gjuhën gjeramane që flet për ardhjen e parë të kryeapostullit Pjetër në Iliri: "Als der Sohn Gottes sein hohes Mittleramt geschlossen, griffen die Apostel ,seines Geistes voll, zum Wanderstabe ,und zogen durch die ganze Welt das Evangelium zu preidigen.

Das Haupt der Apostel Petrus, ging durch Judäa, Syrien, Bithynien, den Pontus, Cappadocien, Phrygien; besuchte dann in Afrika ,Aegypten und Lybien; richtete sich nach Europa, betrat Spanien ,Gallien, Germaninem,Italien, viele Inseln Griechenlands,und das ganze Illyrien, Dalmatien, Pannonien, Macedonien, Epirus, Möesien, Thracien, Scythien, Gotenland,dieß und jenseits der Donau, und war im Jahr 42 in Dalmatien ,im Jahr 49 in Sirmium, wo er eine Christengemeinde stiftete und zum Vorsteher den Eponetus einsetzte.Dann besuchte der Apostel Paulus ,nach dem Zeugnisse des Asterius aus dem fünften Jahrhunderte ,ganz Illyrien um das Jahr 63, nachdem er schon um 52 seinen geliebten Schüler Titus nach Dalmatien geschickt.Der Evangelist Lukas war um 58-60 in Dalmatien."(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora