E shtune, 25.05.2024, 12:44 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Pakistan: Myslimanët vrasin të krishterët

E diele, 22.09.2013, 05:38 PM


Dy kamikazë islamikë u hodhën në erë në mesin e besimtarëve të krishterë ndërsa ata po dilnin nga kisha.

Sulmi ndodhi në kishën e Gjithë Shenjtërve në Peshawar, një nga kishat më të vjetra në Pakistan.

Në momentin kur u krye sulmi, ishin të pranishëm rreth 700 besimtarë.

Atentatorët islamikë sulmuan njerëzit që sapo kishin dalur nga mesha e ditës së Dielës. Shpërthimi ishte i fuqishëm. Numri i viktimave është tepër i madh. Mbi 100 të vdekur dhe 130 të plagosur është bilanci i përkohshëm.

Atentatin e mori përsipër organizata islamike TTP Jundullah, "Ushtarët e Allahut."

"Ata janë armiqtë e Islamit, prandaj ne i sulmojmë ata," deklaroi zëdhënësi i ushtarëve të Allahut, Ahmet Marwat. "Ne do t'i vazhdojmë sulmet ndaj gjithë jo-myslimanëve në Pakistan," shtoi ai.

Të krishterët përbejnë rreth 4% të popullsisë 180-milionëshe të Pakistanit. Së bashku me minoritetet e tjera, ata kanë qenë shpesh objekt i sulmeve të militantëve islamikë sunitë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora