E diele, 01.10.2023, 12:05 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Agim Gashi: Si letër apo si prostestë

E premte, 13.09.2013, 06:44 PM


Brenga mërgimtarësh

SI LETER APO SI PROTESTË

(Me rastin e vizitës jozyrtare të Edi Ramës në Kosovë)

Nga Agim Gashi

Ishin njerz më të mëdhenjë se ti, para teje në Kuvendin e Kosovës o Edvin Kristaq Rama.Ti përmendim dhe ta përkujtoj se çka thanë Bill Clintoni dhe Tony Blair:

Bill Clinton për Rugovën (Në fjalinë hyrësë të fjalimit të tij në Kuvendin e Kosovës): “Ta kujtojmë Presidentin Rugova i cili ishtë një lider i shkëlqyeshëm. Kur për herë të parë mora një gur nga Rugova dhe merreshim me problemin e Kosovës, ky gur u bë i njohur në shtëpinë e bardhë si ‘guri i Rugovës’. Kam pasur nder ta mbështesë luftën e tij dhe të popullit të Kosovës për paqe dhe liri. E kam dashur dhe e kam admiruar shumë. Rezistenca e tij e padhunshme ndaj shtypjes së Milosheviqit e inspiroj botën.”

Tony Blair për Rugovën (Në fjalinë hyrësë të fjalimit të tij në Kuvendin e Kosovës): “Kur Presidenti Rugova ishtë në Doëning Street, ai më dha një kristal që ishte symbol i Kosovës dhe më tha: “Ju lutem, ju kërkoj vetëm këtë: mos lejoni që populli im të vuajë më. Bashkëndjeni me ta ashtu sic do të bashkëndjenit për vuajtjet e popullit tuaj. Dhe na ndihmoni. Unë i thash se Britania do të ndihmojë, dhe ja dhashë ‘besën’ time, dhe e mbajta premtimin. Sot unë kujtoj Ibrahim Rugovën dhe shpreh mirënjohje për lidershipin, vendosmërinë dhe menqurinë e tij.”

Duhej ta dishe o i marr se pa Rugovën sdo të kishte as pavarsi. Ups, po ti as që ia ke dashtë pavarsinë Kosovës.

E ti nudisti, drogaxhiu, psikopati, pizivengi, domuzi, karxhozi e karanuzi, Edvin Kristaq Rama, udhëtoi sot në Kosovë te komunistët tjerë siamez të Dardanisë Antike.U dridh e u rrënqeth Dardania porsa shkeli këtë tokë sublime. Pasi e priten, e puthën dhe moren ngryk,mbajti një fjalim në parlament dhe atë vetëm në gjuhën komuniste e për përfitime politike. Kunder bashkimit të kombit ishte edhe Enver Hoxha, edhe Ramiz Alia por edhe Nano dhe i droguari i kombit Edi Rama. Asnjëherë gjatë fjalimit nuk e përmendi Presidentin dhe Arkitektin e Pavarsisë së Kosovës Dr. Ibrahim Rugovën. Kam pas gjithmonë rezerva dhe e kam thënë se njeriu i cili zdishet lakuriq e drogohet nuk mundet ta udhëheq shtetin sepse mendja e tij nuk është as sa e buklës. Këndej deklaron se është për bashkim (deri dje ishte kunder sepse e pëmendnin të tjerët), e këndej harron kush ishin inisiatorët e bashkimit, ata që ishin para tij. Maxhupi kur bahet pash e pren edhe babain e vetë. Ky është bër Kryeminister me vota të brlera e të mashtrimeve dhe tani mendon se historia fillon nga ky edepsuz siç mendonin edhe mikpritsit e tij para disa vitesh.

Jo ore Zoti Rama, ti nuk bashkon asgjë kurr. Ti e the në parlament, por me mos përmendjen edhe njëherë të z.Rugova, ti e ndave kombin derisa ti të jesh në pushtet.I vure muri Arbërisë sepse ofendove miliona shqiptar siq ke ofenduar gjithmonë çdo kend e në çdo vend. Marritë nuk bëhen ndryshe por budallakitë tregohen në masë.Që nga sot ty do të këndohet kënga:

"Edi Rama shtëpinë me talla

N´kallabllak u pa budalla".

Ti duhej ta dishe o i marr se pa Rugovën sdo të kishte as pavarsi. Ups, po ti as që ia ke dashtë pavarsinë Kosovës.

Budallenjët e ahmakgjitë janë njerz tejet të rrezikshëm.

Sot e shtatqind vite të jetosh, ti më sdo ta kesh kurr rrespektin e rugovistëve.Ndoshta për hir të Shqipërisë mund të të lëshojmë pe, por jo, jo.Ti se ke meritu ta kesh mikpritjen nga zemra e popullit asnjëherë. Mund të pritesh kur të dush nga politika staliniste e kriminale, por shqiptarët e vërtetë do të jesh i vdekur përgjithmonë.

Pa kurrfar rrespekti për Ty

Agim Gashi-Gjermani!(Vota: 7 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora