E diele, 10.12.2023, 04:33 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Viktor Mërkuri: Kriza siriane dhe pasojat

E hene, 09.09.2013, 06:44 PM


KRIZA SIRIANE DHE PASOJAT NE SHBA DHE RUSI

Nga Viktor Mërkuri

Situatat e krijuara gjate periudhës së fundit në Siri dhe kryesisht në Damaskus (kryeqytetin) ka ngjallur një reagim zinxhir si nga Lindja- me në krye të sajë Rusin, dhe nga Perëndimi me Shtetet e Bashkuara në frontin e parë.

Ndërkohë që lufta civile ne Siri konsiderohej një cështje e brendshme e shtetit (duke shkaktuar mbi 70 000 vdekje që nga fillesat e sajë), përdorimi i armeve kimike gjatë ditëve të fundit të cilat shkaktuan vdekjen e 1400 njerëzve brënda pak ditësh, ishte pika të cilën Barak Obama nevojitej për një thirje mbarëbotërore për mbështetjen që kërkonte për një ndërhyrje humanitare-ushtarake brënda Siris dhe duke u përballur me presidentin Bashar al-Assad.

Por ndërsa askush nuk dëshiron luftë në Siri ,Shtetet e Bashkuara ndjehen nën presion për të ruajtur kredibilitetin global të tyre duke dënuar përdorimin e armëve kimike . Por në këtë rastë një rolë shum të rëndësishëm luan dhë Russia e cila është shprehur hapur se nuk do jetë e pranueshme një ndërhyrje ushtarake e forcave të SHBA-së.

Konflikti sirian është konsideruar nga shumë si “vetëm një lojë hijesh”  për shqetësimet reale : Pozicioni global dhe energjia , dhe jo për naftën Siriane . Forca e Rusisë jashtë dhe brënda vendit mbështetet kryesisht në sektorin e vet energjetik. Me Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të përparojë në eksportet e gazit natyror , Rusia ndihen pozitat e saj globale duke u kërcënuar ndërkohë që përpara kamerave Uashingtoni dhe Moska do të përdorin arsyetimin humanitare për qëndrimet e tyre në Siri.

Kriza Siriane tashmë ka lëvizur në fazën diplomatike. Shtetet e Bashkuara nuk duan të përzihen në një krizë, dhe më e sigurt është që nuk do donin në asnjë mënyrë të jenë të vetëm në këtë gjë. Shumica e aleatëve që janë të etur për të bërë diçka në lidhje me krimet e luftës siriane , por nuk janë të gjitha që të etur për tu angazhuar në një betejë. Rusia sigurisht nuk do ngelet me duart  kryq , por nuk ka dëshirën të gjendet edhe më shumë përballe SHBA-së . Cështja  Snowden ishte një gjë , ndërsa Siria dicka krejt tjetër.

Rusët duhet të vendosin se sa akoma do të mbajnë mbështetjen e tyre për regjimin al- Asad.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora