E premte, 24.05.2024, 10:29 AM (GMT+1)

Kulturë

Thani Naqo: Më mjaftojnë dy guriçka

E hene, 16.09.2013, 06:01 PM


Thani Naqo

 

MË MJAFTOJNË DY GURIÇKA...?

 

-S'më ka marë koka erë,

të martohem me djalë të vetëm?!

Njëlloj e, un', si ty, moreeee,

Nuk di ?'të bëj me pleqtë.

 

Qyqja none, t'i bëjmë katër?!

Katër pleq nën një ?ati?!

Dy mindere e një vatër,

Ku do flemë ne të dy?!...

 

Më mirë gjej nuse tjetër,

Unë do të t'ndjell që prapa xhamit.

Mjafton një shenjë e, patjetër,

Shuajmë zjarrin e shejtanit.

 

E, sikur, të më martojnë,

I urtë dhëndri ose djall.

Dy guriçka më mjaftojnë,

Prishma gjumin sa për mall...

 

1974-2013(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora